I ve svých devětašedesáti letech se Bayer letos umístil na každém závodě do třetího místa. Obhájil první místo v českém poháru v dlouhém triatlonu a skončil třetí v kvalifikačním závodě na mistrovství světa v Šamoríně. „Moje motivace závodit spočívá v tom, že stále dokážu stíhat padesátníkům. Navíc teď přecházím do vyšší věkové kategorie, kde jsou moje šance na vítězství nejvyšší. Stále se udržuji a pečuji o sebe. Navíc deset až dvanáct hodin týdně tvrdě trénuji," vysvětluje Bayer.

TRIATLONEM ŽIJE

Vzhledem k tomu, že mu zdraví zatím slouží a stále sbírá úspěchy, nemá důvod s triatlonem skončit. „Až od svých soupeřů dostanu na prdel, tak nejspíš odejdu. Nechci se pak ztrapňovat. Pokud dokážu závodit na určité úrovni, tak hodlám pokračovat. Ve chvíli, kdy triatlon pověsím na hřebík se asi vrátím k tenisu a golfu," povídá boskovický rodák.

I po pětatřiceti letech jej triatlon stále baví a nedá na něj dopustit. „Jsem individualista, takže mi tento sport vyhovuje. Nechci se spoléhat na nějaké kolegy, jestli mi pomůžou. Triatlon navíc spojuje dohromady běh, plavání a kolo. Je to všestranný sport," líčí zkušený triatlonista.

Triatlon jej stál manželství, dokonce kvůli němu vydělával méně peněz. „Šéfovi jsem ve firmě řekl, ať mi dá normální plat, ale já ve dvě hodiny odcházím. Hodně jsem ztratil, ale také mnoho získal. Projel jsem svět, takže něco za něco. Jestliže chce člověk patřit mezi špičku, musí tomu něco obětovat," povídá.

DRAHÝ ŠPÁS

Za svou dlouhou kariéru vybojoval velká vítězství a má za sebou řadu úspěchů. „V roce 1997 jsem si splnil sen a startoval jsem na Havaji. Závodil jsem tam i před čtyřmi lety, kdy jsem si o sobě moc myslel, že vyhraji a skončil jsem desátý. Závodil jsem na mistrovstvích světa i v olympijském triatlonu. Pětkrát jsem se stal mistrem Rakouska. Je to na knížku, kterou už začínám psát," usmívá se Bayer.

Aby mohl závodit, musí zaplatit velké částky. Jen startovné na kvalifikační závod na Havaji stojí skoro 16 tisíc korun. „Z triatlonu se stává sport pro bohaté. Mladí a talentovaní nemají šanci se prosadit, pokud nejsou finančně zajištění. Já čerpám ze svých úspor, sem tam něco prodám," dodává.

PATRIK EL-TALABÁNI