Včelaři uspořádali medobraní, u startu vyrostla digitální střelnice, samozřejmě se grilovaly makrely… „To je specifikum našeho závodu. Objel jsem triatlony po celé republice i v zahraničí, ale tam diváckou kulisu tvoří v podstatě jen doprovod závodníků. U nás jsou kolem trati hlavně lidé z dědiny,“ zdůraznil ředitel závodu Zdeněk Přibyl.

To ale neznamená, že by se ve Vysočanech jel nějaký pouťák. Naopak. Tím, že pořadatelé byli po novele silničního zákona nuceni zaměnit cyklistickou silniční část za horská kola, je závod poměrně náročný. Navíc z plavání k cyklistickému depu musí závodníci vyběhnout slušný kopeček a i na těch nejtrénovanějších borcích, co z místního rybníka vyběhli jako první, bylo vidět, že to není žádná sranda.

Výsledky
Muži – absolutně 1. Josef Křivánek (RT Triatlon) 1:05:37, 2. Jiří Hajdamach (SK Sever Brno) –5 s, 2. Filip Maleňák –34, 4. Dušan Navrátil –40, 5. Ondřej Kelbl –1:42 min, 6. Petr Stehlík –2:20, 7. Jan Klement (vš. Alfa Tri Team) –2:27 atd.
Ženy: 1. Lenka Venerová (Alfa Tri Team) 1:20:00, 2. Jana Kakáčová (Elite Sport Team Blansko) –43, 3. Lucie Novotná (RSFK) –2:31, 4. Jarmila Slavíčková (RSFK) –4:30, 5. Jana Zichová –5:38 atd.

Kompletní výsledky po kategoriích jsou na: www.atletikauni.cz

Pořadatelé opět nachystali dva dílčí závody. Lidový se skládal ze 150 metrů plavání, ve zdejším rybníku to jsou dva okruhy, 8,4 kilometru jízdy na kole převážně v lese a tříkilometrového běhu. Hlavní závod obsahoval 700 metrů plavání, osmnáct kilometrů jízdy na kole a běh na pět kilometrů. Na rozdíl od loňského roku, kdy při jubilejním dvacátém ročníku závodníci i pořadatelé v chladném počasí mrzli a mokli, letos sluníčko svými paprsky nešetřilo.

Plaveckou část nejlépe zvládl loni a předloni celkově druhý Filip Maleňák. Na kole byl nejrychlejší Petr Karlík (Triatlon Moravský Krumlov). Maleňák jel průměrně, ale přesto tretry obouval ještě jako první. Jenže ani to nebylo konečné řešení, protože za ním byl zřejmě největší „železný muž“ celé startovní listiny a možná i republiky Josef Křivánek.

Několikanásobný vítěz z Vysočan své soupeře doběhl a ve druhé polovině běžecké části už jim ukazoval jen záda. „Teď s manželkou závodíme hlavně v zahraničí, ale do Vysočan jezdím strašně rád. Schází se tu skvělá parta a pořadatelé vždycky výborně připraví trať. Pro mě je to sice jeden přípravných závodů na větší podniky, ale musím říct, že je tu vždycky i silná konkurence a vítězství mě stálo dost sil. Z kola jsem slézal, myslím, až na čtvrtém místě s dost velkou ztrátou. Na první příčku jsem si opravdu nemyslel. To až jsem se dotál, a když jsem viděl, že toho prvního hodně stahuju. Povedlo se,“ usmíval se vítězný Křivánek.

Na „muže“ závodu Maleňáka nakonec zbyl až bronz, protože v běhu se přes něho dostal i Jiří Hajdamach z Ráječka závodící v barvách SK Sever Brno. „Zatím jsem tu byl nejlíp osmý, takže druhé místo je pro mě velké překvapení a největší úspěch. Zvolil jsem taktiku jako Petr Vabroušek – netrénovat a jen závodit. Dnes to fungovalo. (úsměv) Už když jsme vybíhali, tak jsem se cítil dobře a doufal jsem v medaili. Ale chytit Pepu Křivánka prostě nejde. I tak jsem moc spokojený,“ radoval se vítěz nejmladší kategorie mužů (20 – 29 let).

S vedoucím kvartetem dlouho držel krok obhájce loňského prvenství Ondřej Kelbl, ale až třináctý běžecký čas ho odsunul na pátou příčku.

V absolutním pořadí žen obhájila své loňské i předloňské prvenství Lenka Venerová. Přijela s čerstvým a krásným druhým místem v dlouhém triatlonu na mezinárodním mistrovství Polska v Bydhošti. Soupeřky to ale moc nerespektovaly, a také ona musela o vítězství zabojovat. „Pro mě je to vždycky těžký závod, protože mně víc vyhovuje silniční cyklistika než horská kola. Navíc jsem celkem špatný plavec, takže dvě dámy vyplavaly před mnou a musela jsem se dotahovat. Na kole jsme dojely v podstatě zároveň ve třech, v běhu jsem jim sice utekla, ale bylo to hodně těžké,“ přiznala absolutní vítězka žen.

Potvrzení slov, že do Vysočan se nejezdí jen vyhrávat, podávali všichni triatleti a triatletky, kteří dobíhali i s hodinovou distancí. Jako třeba v závodě žen Jana Kubíková z Vysočan. Nikoliv ovšem z pořadatelských, ale z Prahy.

Zaběhla si tu svůj první triatlon v životě. „Pozvala mě kamarádka, která tu má chalupu. Bylo to krásnější, než pobyt u moře a příští rok přijedu zase. O čas nebo umístění mně vůbec nešlo, prostě jsme si splnila dávný sen,“ nepřímo pochválila akci i pořadatele první Češka, která si za volantem vyzkoušela Rallye Paříž – Dakar, ještě když se jezdila v Africe.

Na start lidového triatlonu se postavilo šedesát mužů, žen i dětí. V hlavním závodě bojovalo 113 závodníků, tedy o jednoho méně než loni. Ani celkový účastnický rekord nepadl. Ten je 233 závodníků, ale i tak byli pořadatelé s obsazením závodů spokojeni. „Dostat na nějakou akci přes sto lidí je v současných poměrech výborné. Byla to skvělá podívaná a je vidět, že triatlon ve Vysočanech pořád žije,“ v dobré náladě uzavřel mítink jeho ředitel Přikryl.