Čtrnáct dní před startem vylepšil svůj osobní půlmaratonský rekord v Hradci Králové, jenže v Blansku nechtěl dopadnout jako loni, kdy kvůli únavě dokončil závod na 762. místě. Tenkrát paradoxně se startovním číslem jedna. Nakonec se Kohut k účasti v sobotním závodě odhodlal, únavu cítil, ale zároveň s přehledem vyhrál, druhého Jiřího Čípu za sebou nechal skoro o dvě minuty. „Cítil jsem to v nohách, ale naštěstí jsem vyhrál," popsal po doběhu Kohut. Jeho vítězný čas byl 1:08:55. O 38 sekund pomalejší než jeho výkon, kterým vyhrál v roce 2013.

Gratulace k vítězství, jaké jsou bezprostřední dojmy?

Vyhrál jsem, takže dobrý.

Jak jste spokojený s časem? Čekal jste ještě rychlejší, když jste nedávno překonal osobní rekord na půlmaratonu v Hradci?

Na to, že je to těžká trať, a ještě navíc jsem cítil únavu právě po tom minulém půlmaratonu, tak jsem docela spokojený.

Váhal jste, jestli poběžíte. Co nakonec rozhodlo pro dnešní start?

I dnes jsem únavu ještě cítil, ale nakonec jsem se rozhodl, že poběžím, je to domácí závod a chtěl jsem ho vyhrát.

Můžete popsat průběh závodu? Vyhrál jste styl start – cíl…

Běžel jsem skoro celou dobu sám. A to tak, jak to šlo. Asi po jednom kilometru jsem měl pocit, že běžím nějak pomalu, tak jsem zrychlil a nikdo se se mnou už pak nedržel.

Jak se vám běží tenhle půlmaraton? Blanenská trať nejdřív stoupá do kopce a od poloviny zase běžíte z kopce…

Tohle mně právě moc nevyhovuje, jsem spíš pro úplnou rovinu. Dneska jsem navíc cítil v nohách tu únavu. Nebylo to úplně na krev, ale rozhodně to nebyla zase nějaká pohoda, v tom kopečku u Hotelu Macocha jsem se dost trápil.

Věděl jste už při startu, že vás nikdo neohrozí?

Tam mě mohl kdokoli porazit, to se takhle nedá říct, ale věřil jsem si, mám teď dobrou formu.

Byl to váš poslední letošní závod?

Před odletem na Floridu ano. Tam chci na měsíčním soustředění naběhat nějaké objemy a pak dát ještě něco na závěr sezony, třeba v prosinci Hraběnčino běhání v Petrovicích. A přes zimu bych se pak chtěl připravovat už na příští sezonu, plánuji ještě vylepšit půlmaraton a dobře zaběhnout i pražský maraton.

HYNEK SKOTÁK
IVETA BORKOVÁ