Hrát na domácím mistrovství světa je pro hráče vždy dvojsečné. Jednak se jen tak někomu nepoštěstí představit se před domácím publikem, na druhou stranu je ale na národní tým pořádající země vyvíjen větší tlak než jindy. Češi by před čtyřmi lety v Praze mohli vyprávět. Nyní jsou ve stejné situaci Švýcaři, kteří potřebují nutně získat medaili poté, co loni v Helsinkách skončili čtvrtí a letos na Světových hrách v americkém Birminghamu vybouchli a do bojů o medaile vůbec nezasáhli.

Pro probíhající světový šampionát si připravili zajímavý rozpis zápasů. V případě povinného postupu švýcarského i českého týmu do čtvrtfinále hráli domácí ve čtvrtek večer, Berkovi svěřenci o den později, a o víkendu následné boje o play-off. Tento scénář se vyplnil. Švýcaři tak měli o den odpočinku navíc.

Filip Forman
Obrana Slováků? Největší chyba. Měli zvolit aktivnější styl, míní Forman

„Těžko říct, jak je to s regulemi, zda se jednalo o záměr, nebo to prostě takhle vyšlo. Pokud se jednalo o přání Švýcarů, tak se jim to možná vymstí. Na tohle se nedíváme. Nesnažíme se řešit věci, které nemůžeme ovlivnit. Zápas se Slováky nás skvěle připravil a zároveň moc neunavil. I podle údajů ze čtvrtfinále jsme toho moc nenaběhali. Na semifinále jsme připravení,“ mínil útočník Filip Forman po výhře 9:4 nad Slovenskem.

Proti českému týmu bude stát nejen švýcarská reprezentace, ale i pod strop naplněná Swiss Life Arena, která pojme 12 tisíc diváků. „Pravděpodobně zápas, na který se všichni těšili, a bude opravdu skvělý – plná aréna, proti nám domácí tým. Utkání bude mít prostě všechny parametry semifinále mistrovství světa. Nejdeme si ho jen užít, ale přijdeme velmi dobře připravení a budeme chtít tuhle velkou párty ukrást pro sebe,“ hlásil finský asistent českého národního týmu Joonas Naava.

Nervozita Švýcarů

Švýcaři sice porazili Finy, na druhou stranu se ale v základní skupině natrápili s Nory a i ve čtvrtfinále měli co dělat s Lotyšskem, aby postoupili. „Když Lotyši skórovali, bylo cítit, jak byl dav šesti tisíc lidí zcela opařený. To samé chceme způsobit i v sobotu. Budeme se soustředit na naši vlastní hru, a pokud se budeme držet našeho plánu, tak švýcarskou párty zničíme. Určitě budou nervózní,“ uvedl Naava.

„Záleží, jaký bude vstup do utkání. Pokud dáme jeden, dva rychlé góly, tak musíme využít toho, že Švýcaři budou pod dekou a diváci je tlačit. Nesmíme promarnit žádnou šanci ke vstřelení gólů,“ navázal na finského kouče obránce Jakub Gruber.

Čeští florbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Slovensko
Vstříc švýcarskému peklu. Češi zvládli federální derby se Slováky

Osmadvacetiletý bek Mladé Boleslavi si všiml na švýcarské straně lehké nervozity. Od semifinále očekává bouřlivou atmosféru, kterou vytvoří domácí publikum. „Musíme se spolehnout na naše instinkty a využít toho, že můžou být znovu lehce pod tlakem. Budeme vycházet z kvalitní obrany. Švýcaři budou trpěliví na balónku v rozehrávce. Budou tím i trošku bránit. Čekám málo gólů a tuhý boj směrem do defenzivy,“ řekl Gruber.

Kdo postoupí do finále? 

„Musíme se naladit na vlnu, že tam budou pouze diváci a nikoliv podpora pro Švýcary. Oni budou pod tlakem, což bude naše výhoda. U nich se selhání nepřipouští, což nás požene dopředu,“ prohlásil Forman. „Pokud zde chceme vyhrát, musíme porazit každého, takže se nyní soustředíme na ten jeden zápas a uděláme to nejlepší, abychom postoupili do finále,“ uzavřel Naava.

Zápas o finále mezi Švýcarskem a Českem začíná v Curychu v 17:30.