„Věřím, že skončíme třetí nebo čvrtí,“ přeje si manažer MGC Jedovnice a zároveň člen družstva Radek Šebela. V Jedovnicích uvidí diváci extraligový turnaj po osmi letech, přijede minigolfová špička z celé republiky.

V sobotu zahajujete v Jedovnicích docela prestižní turnaj…
Na jedovnickém hřišti je to to nejlepší, co se dá letos vidět. Naposledy se tady hrála extraliga tuším v roce 2002 a v dohledné době se nic podobného nechystá, čili je to za posledních osm let největší akce.

Přibližte, o co v turnaji jde.
Je to turnaj jednotlivců i družstev. Pro nás je prioritou soutěž družstev, protože hrajeme extraligu. Je to předposlední kolo jarní části, hraje se podobným systémem jako ve fotbale, podzim – jaro. Po základní části postupují čtyři nejlepší družstva na mistrovství republiky, ze zbývajících dvě sestupují.

Jak je na tom tým MGC Jedovnice ve svém premiérové sezoně v nejvyšší soutěži?
My jsme teď bohužel poslední, ale máme ambice v extralize zůstat. Máme ztrátu tří bodů na nesestupové místo.

Jakým systémem se v minigolfu bodují jednotlivá místa v turnaji?
První tým získá osm bodů, druhý šest a pak se to snižuje po jednom. My chceme skončit v Jedovnicích třetí nebo čtvrtí. První dvě místa jsou pro nás asi nedosažitelná.

Je pro vás výhoda, že hrajete na domácím hřišti?
Domácí hřiště může být výhoda. Protože hřiště známe, jsme schopni reagovat třeba na změny počasí, které hraje důležitou roli. Na druhou stranu nás může svazovat nervozita a také máme starosti s organizací turnaje. Já věřím, že využijeme spíš znalosti hřiště a nenecháme se znervóznit.

Kdo kromě Jedovnic ještě z Blanenska hraje ve vyšších soutěžích?
Blansko hraje juniorskou extraligu. Jsou sice předposlední, ale mají pouze dvoubodovou ztrátu na druhého. V minulém kole skončili poslední, protože jim chyběl jeden hráč, který maturoval.

Budete hrát i v jednotlivcích?
Všichni hráči z týmů Blanska a Jedovnic startují i v jednotlivcích. Těžko odhadovat, kam se kdo probojuje. Třeba někteří z blanenských juniorů promlouvají i do absolutního pořadí. My budeme zase spoléhat na Josefa Rimplera.

Chodí na minigolf dost diváků?
Minigolf má trošku problém, že pokud divák nezná pravidla, těžko se ve hře orientuje. Z toho pramení i to, že tam nejsou žádné velké návštěvy. Každopádně my každého diváka vítáme, jsme schopni mu i vysvětlit pravidla. Zrovna v Jedovnicích je dobrý přehled o hřišti, dají se pohodlně sledovat všechny překážky.

Může turnaj zrušit špatné počasí?
Stává se to, nicméně praxe je taková, že pokud není celodenní průtrž mračen, tak se hraje. Byť třeba s přerušením nebo s menším počtem kol, ale prioritou je vždycky turnaj odehrát.

Zmínil jste, že Jedovnice na první místo nemají, kdo tedy bude patřit k favoritům turnaje?
Horkým favoritem určitě budou MGC Olomouc a SK Tempo Praha, což jsou dva naše nejsilnější týmy, které se perou o titul. Pražané ztrácí bod na Olomouc. V těchto týmech hraje také naše reprezentační špička.

Daří se českému minigolfu ve světě?
Ve světě má český minigolf solidní postavení. Dlouhou dobu jsme dominovali v mládežnických soutěžích, každý rok se dařilo přivézt medaili. V dospělých kategoriích už je to slabší, nicméně Česká republika pořád patří mezi čtyři nejlepší týmy na světě.

Docela by mě zajímalo, které to jsou?
Nejsilnější jsou určitě Němci, za nimi Švédi, pak už je to vyrovnané, Češi, Rakušané, Švýcaři. Minigolf se hraje po celém světě, v Asii i v Americe, Evropa ale udává tempo. Ještě bych připomenul, že se letos hraje v Chebu mistrovství světa seniorů, kde bychom mohli získat nějakou medaili.

Zasáhne do bojů v reprezentačním výběru i jedovnický Josef Rimpler?
Josef Rimpler se bohužel do reprezentace nedostal. Byl v širším výběru, ale mezi vybranou šesticí není. Vliv mělo i to, že nehraje na specializovaných površích. Nemá dostatečné zkušenosti s betonem, na kterém se bude hrát. Výkonnostně na to ale určitě má.

V Jedovnicích máte eternitové hřiště, jaký je rozdíl oproti tomu betonovému?
Eternitové hřiště, které je i v Jedovnicích, má šestimetrové dráhy, u betonových povrchů jsou dvanáctimetrové a u filcových dokonce v rozmezí jedenácti až osmnácti metrů.

To jsou dost podstatné odlišnosti…
Ano, je to rozdíl. Na eternitovém povrchu se také hraje na jeden par, čili nad jeden úder už je chyba. Na betonových površích je par 2.

Co vás ještě letos čeká?
Pro nás bude klíčový právě nedělní turnaj na domácím hřišti, pak nás čeká ještě mistrovství České republiky jednotlivců a seniorů. V Blansku ještě pořádají za čtrnáct dní Přebor Moravy.

Na závěr váš tip. Udrží se MGC Jedovnice v nejvyšší soutěži?
Já jsem optimista, věřím, že se udržíme.