Pátý závod Poháru Drahanské vrchoviny horských kol hostila o víkendu motokrosová trať v Březové. S jejími nástrahami se nejlépe vypořádal Ivo Plevák z MaxCursor a Martina Němcová jezdící za kuřimský tým Pell´s Hard Bikers.

„Už jsem ve vítězství moc nevěřil. Na vedoucí pozici jsem v nájezdu do posledního kola dost ztrácel, přesto jsem to zkusil a vyšlo to. Z vítězství mám samozřejmě velkou radost,“ komentoval v cíli vývoj závodu elity mužů Plevák. Právě vítězství v Březové ho katapultovalo na první místo průběžného pořadí Vrchoviny.

Okruh hlavního závodu měřil více než tři kilometry a jeho dominantou byl především táhlý, asi tři sta metrů dlouhý, výjezd na úbočí svahu. Po něm následovala náročná technická lesní pasáž při sjezdu z opačného svahu do prostoru startu a cíle.

Kategorii starších žákyň opanovala podle očekávání Nikola Hlubinková z benešovského Moravce, která si dokázala poradit s dobře jedoucí Barborou Průdkovou a cíl proťala s téměř půlminutovým náskokem na svoji soupeřku.

Zajímavou bitvu svedli mezi sebou i stejně staří chlapci. Z předešlých závodů se opakoval souboj borců Moravce Sekaniny a Šafáře s jezdci týmu Cyklo MXM Hulín, Obdržálkem s Procházkou. Závod zpočátku táhl favorizovaný lídr kategorie Sekanina, ale v závěru mu došly síly. Toho využil David Obdržálek.

Juniorky vyrazily na trať pouze tři, ale i tento závod byl napínavý soubojem. Zemánková (Moravec) – Burdová (Cyklo Bulis). V předposledním stoupání závěrečného okruhu v té době vedoucí Zemánková chybovala a nechala se Burdovou předjet.

Při neúčasti Radima Kováře si to v juniorech o prvenství rozdali podle očekávání bikeři z Favoritu Brno. První se v cíli objevil v barvách brněnského týmu Doležal.

Mezi ženami Martina Němcová nejen že suverénně zvítězila s náskokem půldruhé minuty, ale dokázala obhájit i svoje loňské prvenství. Petrovická rodačka potvrdila, že jí místní trať sedí a že forma před mistrovství republiky v Karlových Varech je více než slibná. V průběžném hodnocení Vrchoviny patří Němcové druhé místo.

Na startu elitní kategorie mužů se objevil i junior Michal Šimerle, aktuálně pátý ve své kategorii průběžného hodnocení Českého poháru. Rodák z nedalekého Brněnce v závodě potvrzoval, že je na úbočích březovské rokle jako doma a prakticky celý závod odtáhl v pozici vedoucího jezdce.

Ivo Pleváka však nesetřásl. „Jel jsem zde poprvé a byl to docela náročný závod. Především táhlý výjezd na svah nám dával dost zabrat. Jsem rád, že se mi v závěru podařilo jít před Michala Šimerleho, který jel fakt výborně, a byl to on, kdo udělal závod. Taky mně těší, že jsem i třetímu Milanu Fajtovi oplatil porážku z minulého závodu,“ svěřil se před výstupem na bednu Plevák. Další závod Vrchoviny je na programu v sobotu 11. července v Bukové.

Výsledky 5. závodu Merida-Delikomat – Grena cupu, pořadí OPEN

Závod nejmenších dětí na odrážedlech: 1. Herian, 2. Valterová (oba Brněnec), 3. Tlamková (Okrouhlá)
Dívky do 6 let: 1. Kolářová (Kořenec), 2. Hudečková (Cyklo MXM Hulín), 3. Přibylová (Lysice)
Chlapci do 6 let: 1. Prokeš (Brno), 2. Letev (Hulín), 3.Fojt Patrik (Orel Bořitov),
Dívky 7-9 let: 1. Obořilová (Brno), 2. Konečná (Okrouhlá), 3. Trnková (Žďárná)
Chlapci 7-9 let: 1. Vavřík (Valašské Meziříčí), 2. Stoček (BIKE 2000), 3. Borák (Rožnov pod Radhoštěm)
Dívky 10-12 let: 1. Stočková (BIKE 2000), 2. Kozelská (BIKE 2000), 3. Tlamková Anna (MORAVEC)
Chlapci 10-12 let: 1. Průdek (BIKE 2000), 2. Kolář (Kořenec), 3. Svoboda (Pečky)
Dívky 13-15 let: 1. Hlubinková (MORAVEC), 2. Průdková (BIKE 2000), 3. Parolková (MORAVEC)
Chlapci 13-15 let: 1. Obdržálek (Cyklo MXM Hulín), 2. Šafář (MORAVEC), 3. Procházka (Žlutava)
Juniorky: 1. Burdová (4EVER Cyklo Bulis), 2. Zemánková, 3. Tlamková Tereza (obě MORAVEC)
Junioři: 1. Doležal, 2. Ošťádal ( oba FAVORIT), 3. Šeptun (Pell´s Hard Bikers)
Masters I 40-49 let: 1. Olejníček (TJ Favorit), 2. Marek (Česká u Brna), 3. Marek (Tišnov)
Masters II 50 let a více: 1. Sedláček (Ostrava), 2. Rašovský (Kuřim), 3. Klíma (Brno)
Muži OPEN: 1. Vančuřík (MERIDA Biking), 2. Cvrkal (Tišnov), 3. Vyroubal (MORAVEC)
Ženy Elite: 1. Němcová (Pell´s Hard Bikers), 2. Veselá (FAVORIT), 3. Jurková (Ostrava)
Muži Elite: 1. Plevák (MaxCursor), 2. Šimerle (CK Kooperativa), 3. Fajt (HAKR Brno)

PETR KOUDELKA