Nejlepší sportovce Blanenska a Boskovicka vyhlásila Česká unie sportu ve spolupráci s regionálními novinami a diváci se dočkali odpovědí na tyhle i další otázky. Poprvé se shodli na společné anketě zástupci konkurenčních médií Blanenského deníku, Zrcadla a Boskovicka. Ceny dostali i nejlepší sportovci dle hlasování čtenářů, rozhodčí, trenéři, kolektivy a dvě osobnosti v kategorii síň slávy.

Večer se konal v Zámecké sýpce v Blansku a pořadatelé ho pojali jako setkání osobností. Zaplněný sál se dozvěděl přes moderátora Bohumila Hlaváčka exkluzívní informace od oceněných sportovců i jejich nejbližší plány, v různých soutěžích totiž vrcholí boje o medaile. Sportovci zase poznali úspěšné kolegy z jiných odvětví.

Až na fotbalistu Trtílka se dostavili všichni ocenění jednotlivci, zástupci kolektivů, trenéři i rozhodčí. Pozvání přijaly významné osobnosti ze světa sportu jako olympionička Olga Oldřichová nebo fotbalová legenda Karel Jarůšek i politici a starostové měst.

Do síně slávy vstoupil in memoriam kuželkář Petr Nečas a nestor sloupského sportu Zdeněk Kučera. „Celý život sportuji a pořád mně tělo funguje dobře," pochvaloval si vitální a stále aktivní sportovec, který se věnoval fotbalu, hokeji i kuželkám. „Ale těm až posledních třicet let," vtipkoval Kučera. Společně s Karlem Jarůškem zavzpomínali, jak spolu nastupovali v jednom týmu.

Za rozhodčí ocenění převzal hokejový sudí František Kitner a volejbalový Michal Souček. „Nejdřív bych se musel naučit bruslit, pravidla bych asi znal," odpověděl Souček na otázku, jestli by si mohli prohodit role.

Plavecký oddíl ASK Blansko zastupovala Veronika Zamazalová a také oceněná trenérka Věra Vencelová. „Momentálně máme dost talentů, takový rok, jako byl vloni, nepamatuji. V dorostu roste třeba Veronika, ale i další. Mezi desetiletými je výrazný talent Milan Kučera, dokonce přemazal některé rekordy Dominika Špačka, doufejme, že mu to vydrží," zmínila Vencelová nové naděje.

Druhý oceněný trenér Jaroslav Krejčíř, který vychovává baseballovou mládež, doplnil svoje postřehy. „Ve dvanácti i v patnácti letech je ještě brzo soudit. V současné době asi nemáme takový talent, jako byl Štěpán Havlíček, mezi těmi dvanáctiletými jsou velice šikovní hráči, ale teprve se ukáže, jestli to někam dotáhnou," zamyslel se při přebírání ocenění.

Mezi desítku nejlepších jednotlivců se dostal tradičně i biketrialista Václav Kolář, který popsal aktuální tréninkový plán. „Teď se chystám na měsíc trénovat do Španělska a do Francie. Zrovna absolvuji zatím nejtěžší zimní přípravu. Doufám, že to bude na jaře, až začne sezona, poznat. Jednou ten titul už musí vyjít," přeje si vicemistr světa.

Jan Kohut je vítěz blanenského Půlmaratonu Moravským krasem a momentálně nemá na delších tratích na Blanensku konkurenci. Má nového trenéra a prozradil, že chce zkusit poprvé i maraton. „Měl jsem ho běžet už letos, ale nepodařilo se sehnat prostředky na přípravu, takže jsem ho přesunul na příští rok," uvedl.

Mezi oceněnými byla i mladá motocyklová jezdkyně ze Svaté Kateřiny Romana Tomášková, která v loňském roce oslavila i titul mistra republiky. „V šedesátileté historii mistrovství je teprve druhá žena," připomněl Vladimír Jirůšek z jejího PaM racing teamu.

Boskovicko zastupovali mistryně republiky v cyklokrosu a úspěšná bikerka Adéla Šafářová nebo vzpěrač Petr Mareček. Kamil Skácel, který hraje fotbal za Rájec a hokej za Blansko zase přiznal, že hokej má u něj přednost.

„Teď jsme se po prohře v Ostravě dostali až na třetí místo, které je první nepostupové. Musíme vyhrát ty zbývající zápasy," popsal boje o play-off další oceněný, stolní tenista KST Blansko Luboš Dudík.

V kolektivech převzali cenu čerství mistři republiky v malé kopané, tým Sokol BK Sadros Boskovice a dva týmy, jejichž soutěže teprve vrcholí. Kuželkářky KK Blansko a muži FK Blansko. „Všichni bychom si to přáli, jak my hráčky, tak i naši věrní fanoušci. I když se nám úplně nepovedl začátek soutěže, jak se píše v novinách, teď už zaslouženě stoupáme tabulkou," odpověděla na otázku, jestli letos konečně vyhrají extraligu kuželkářka Lenka Kalová. Ta získala i cenu čtenářů Blanenského deníku. Přítomné zároveň nalákala na květnové mistrovství světa juniorů a světový pohár jednotlivců v kuželkách v Brně.

Organizátoři ocenili i ty sportovce, kteří pocházejí z Blanenska a reprezentují region ve vyšších soutěžích. Gólman Liberce Přemysl Kovář ani dálková plavkyně Silvie Rybářová dorazit nemohli. Za Rybářovou, která byla zrovna v Argentině kvůli 57 kilometrů dlouhému závodu, převzala cenu maminka. Potvrdila, že se vytížená plavkyně doma moc nezdrží. Třetí oceněný, fotbalista Zbrojovky Brno Luděk Pernica přišel a roztleskal sál, když potvrdil, že brněnskému klubu za hodně vděčí a i pro to odmítl třeba nabídku Liberce.

V závěru promluvil starosta Blanska Ivo Polák o podpoře sportu. „Připravujeme koncepci sportu do roku 2024, ale spíš bych to nazval koncepci finanční podpory sportu, která tady dosud chyběla. Doufáme, že to pomůže vše sportovcům," dal naději klubům, které bez podpory nemůžou fungovat.

Večer zakončil zasloužený raut a přání zopakovat si ho příští rok znova.