Zkuste vybrat z toho seznamu tři nejzářivější výsledky.
Adéla Dekanová na evropském šampionátu mládeže EKAG 2017 v hodu míčkem získala druhé místo. Eliška Široká první místo v mladších žákyních v seriálu Okresní běžecké ligy a dále několikrát stanula na bedně v mistrovském pětiboji, například ve Svitavách, Olomouci, Moravské Třebové. Mladší žáci Kryštof Kroupa, Adam Nečas a Matyáš Dankovský, hostující za AHA Vyškov, vybojovali první místo v soutěži družstev v rámci Jihomoravského kraje a následně stříbro v nejvyšší české soutěži pro mladší žactvo mistrovství Moravy a Slezska.

Kdo z vašich svěřenců udělal za rok největší výkonností skok?
Na to je těžké odpovědět, pokroky dělají všichni svěřenci. Navíc poslední dobou jsme přestali tolik tlačit na výkon. Upřednostňujeme všestrannost a motorický rozvoj i těch nejmladších svěřenců. Trváte-li přesto na jméně, pak bych vybral Dušana Láta. Chlapec ročníku 2007, který svou pílí a odváděnou poctivou prací šlape na paty i podstatně starším atletům.

Eva Samková se raduje z bronzové medaile ve snowboardcrossu.
Parádní stíhací jízda a třetí medaile! Samková vyjela bronz

Jak váš klub funguje? Kolik máte závodníků a jak a kde trénujete?
Atletický klub má tři kvalifikované trenéry. Klub vedu já s manželkou a Jiřím Vrtílkou, jejichž práce a zaujetí si velmi vážím. Nemusím ani zdůrazňovat, jak jim tato činnost výrazně zasahuje volného času, pracovního i osobního života, a přesto se již mnoho let věnují této náročné a velmi nevděčné práci. Aktuálně trénujeme 26 chlapců a děvčat a není možné při tomto výčtu zapomenout ani na dospělé atlety jako jsou třeba Stanislav Široký a Tomáš Večeřa, jejichž jména zná snad každý běžec v okolí. Většina atletů trénuje dvakrát týdně a ti starší a pokročilejší trénují třikrát týdně. Trénink probíhá zejména na atletickém hřišti při ZŠ a MŠ Dvorská Blansko a v zimě využíváme školní tělocvičnu a posilovnu. V případě příznivého počasí vyrážíme na lesní terény v okolí Blanska. Každý rok absolvujeme vícedenní soustředění před začátkem hlavní atletické sezony.

Vnímají blanenské talenty úspěchy Michaly Hrubé, jak velká je to pro ně motivace?
Za všechny blanenské talenty nemůžeme mluvit. Naši atleti Míšu znají, často se na ni ptají, jak trénovala, jaká byla. Vědí, že byla na olympijských hrách, občas se s ní i potkají na závodech letní olympiády dětí a mládeže, vícebojích v Moravské Třebové i jinde. Ale motivací je spíše pro ty starší.

Kteří z vašich svěřenců mají dobré vyhlídky kráčet ve stopách Michaely?
Velmi podobný pracant jako Míša Hrubá je již zmiňovaný Dušan Lát. Je důležité, aby mu jeho nasazení vydrželo a taky by potřeboval krapet vyrůst. U Míši se to sešlo všechno dohromady. Byla ohromný dříč, měla somatické předpoklady a navíc je inteligentní. Jen pro zajímavost, její tréninkové dávky zatím nikdo další nebyl schopný akceptovat, byla velmi pracovitá. Trénovali jsme ji čtyřikrát až pětkrát týdně. Měla velmi dobré koordinační, silové a rychlostní předpoklady. Právě rychlí svěřenci nám ve skupině chybí. O to více nás potěší, když se naši překážkáři, díky kvalitní technice, probojovali v tabulkách na první místa a následně obdrželi nominace do krajských reprezentací.

Jaké závody vás čekají v tomto roce a které z nich považujete za vrcholy?
Každý rok je nabitý. V lednu až březnu jsou to halové závody. Rádi jezdíme do Olomouce. Od dubna se již závodí venku. Jistě vyrazíme na atletické víceboje do Svitav a do Moravské Třebové. Byli jsme opět požádáni o spolupráci v soutěži družstev s AHA Vyškov. Toto družstvo bude mít velký potenciál a snad se nám povede navázat na loňské úspěchy. Spoustu běžeckých závodů nabízí seriál Okresní běžecké ligy. Jsou to závody na okrese Blansko a je tam příjemná atmosféra. Děti si zazávodí bez stresu a ti malí mají možnost získat závodní ostruhy. Vrcholem lze označit jistě mistrovství republiky, ale uvidíme. Rádi bychom pochopitelně dosáhli pěkného výsledku i na mistrovství Moravy a Slezska. Tak uvidíme.

Kde a kdy se mohou případní zájemci o atletiku hlásit?
Nové členy přijímáme vždy po individuální domluvě. Nejlépe je nás kontaktovat na našem oddílovém e-mailu ak-bd@seznam.cz.

Martina Sáblíková si dojela v Pchjongčchangu pro stříbro.
Sáblíková získala šestou olympijskou medaili, na pětce vybojovala stříbro