Z triumfu v první etapě se radoval maratonec Juraj Plekanec, až na třetím místě skončil vítěz jedenácti posledních ročníků Daniel Orálek z Brna. „Všechno vypadalo dobře až do pětatřicátého kilometru, kdy jsem umřel. Překvapil jsem sám sebe, že jsem napálil moc rychle začátek, a pak jsem nějak odpadl. Doufám, že to bude lepší,“ poznamenal hegemon podniku.

Nevšední běžecká událost láká pozornost svou neotřelou atmosférou. „Setkají se lidé s podobným postižením, kteří si mají co říct. Všichni, kteří se účastní celého ultramaratonu, spolu bydlí a jde o úplně něco jiného, než když jste na klasickém závodu a hned po něm odjíždíte,“ usmál se brněnský ultramaratonec.

Akce letos píše svou sedmadvacátou kapitolu a co se týče počtu účastníků, je v dobré kondici. Na startu první etapy se tentokrát sešlo skoro sto třicet běžců. „Letos se nahlásilo zhruba o deset lidí víc než loni, ale nakonec jich je srovnatelně, protože někteří přihlášení se nedostavili. Asi je odradily tropické teploty,“ přemítal výkonný ředitel závodu Adam Supík.

Hodonínský odchovanec Radek Kučeřík (dres číslo 12).
Splnil úkol od agenta, sestříhal video a uspěl na draftu. Paráda, těší Kučeříka

Při prvním závodě účastníci čelili teplotám přesahujícím třicet stupňů. „Je velká spotřeba vody. Je vidět, že počasí dává běžcům zabrat,“ poznamenal Supík.

Moravský ultramaraton
1. etapa: Lomnice - Lomnice
2. etapa: Boskovice - Lomnice
3. etapa: Blansko - Lomnice
4. etapa: Tišnov - Lomnice
5. etapa: Olešnice - Lomnice
6. etapa: Bystřice nad Pernštejnem - Lomnice
7. Cimrmanova etapa: Lomnice - Lomnice
2. - 6. etapa začíná v 15.00, 7. etapa v 8.00.

Mezi startujícími je také početná skupina těch, kteří už dávno překročili důchodový věk. Jedna z nich je třeba německá maratonská babička Sigrid Eichnerová, která letos oslavila devětasedm-desáté narozeniny a absolvovala přes 2100 maratonů. „Motivace lidí je různá, někdo si chce zkusit výbornou atmosféru, ale také jezdí třeba nadšenci z Německa, kteří si dělají čárku za každý absolvovaný maraton. Tady nasbírají sedm za týden a za tu cenu se jim to vyplatí. Navíc se běhá opravdu v nádherném prostředí,“ poznamenal Orálek.

Brněnský ultramaratonec usiluje o dvanácté vítězství v řadě. „Pro mě jde v podstatě o trénink na jiné závody. Stejně jako na každé akci, na níž startuju, se snažím maximálně a beru ji prestižně,“ popsal.

Jakub Kornfeil.
Kornfeil ukončil trápení. V Assenu bojoval o triumf, po trestu dojel třetí

Pořadatelé se snaží závod každoročně přiblížit i veřejnosti. Proto také poskytují zájemcům možnost zúčastnit se pouze tří nebo jednoho maratonu. Variantu mají také pro běžce, kteří si na dvaačtyřicetikilometrovou vzdálenost netroufnou. Pro ty je připravený půlmaraton, který se uskuteční v sobotu. „Nejvíc lidí se ale hlásí na všech sedm maratonů,“ upozornil Orálek.

Absolvování celého programu si žádá ohromnou fyzickou zdatnost, jedenáctinásobný vítěz akce ale upozorňuje, že komplikace řeší spíš běžci, kteří nemají tolik zkušeností. „Když se někomu udělá špatně, obvykle jde o běžce, kteří se přihlásí jen na jednotlivý závod, a ne ty, kteří se účastní všech. Ti jsou na podobnou porci zvyklí. Ale zatím jsme jen dvakrát nebo třikrát museli volat sanitku, že se někomu udělalo hodně špatně,“ poznamenal ultramaratonec.

Jachtař Ondřej Teplý. Ilustrační foto.
Jachtařský svátek se stříbrnou příchutí. Teplý finišoval v Kielu druhý

Druhý závod startuje v Boskovicích v pondělí ve tři hodiny odpoledne.