V kategorii veteránů nad padesát let získá slot na havajského Ironmana vždy jen vítěz. Moc šancí jste neměl. Zvlášť po ošklivém zranění Port Elizabeth. Jak se vám to ve Švédsku podařilo?

Zajel jsem životní závod. Na distancích 3.8 km plavání, 180 km kolo, 42 km běh jsem obsadil časem 11:50:10 první místo. Druhý skončil Američan, třetí Korejec a teprve čtvrtou příčku obsadil místní favorit Švéd Swenson.

Jaké jste měl časy v jednotlivých disciplínách?

Plavání ve studeném Baltském moři jsem zvládl za 1:28 hod, kolo za 5:40 hod, maratón jsem zaběhl v čase 4:28 hod.

Snil jste o návrat na legendární havajský závod, teď se vám to konečně povedlo. Jaký máte pocit?

Skvělý. Každoročně o účast na tomto nejprestižnějším závodě v dlouhém triatlonu usilují desetitisíce sportovců z celého světa. Pouze 1500 nejlepších si pak sítem kvalifikace v závodech na celém světě vybojuje účast.

Havaj jste už jednou absolvoval…

Poprvé jsem zde startoval už v roce 1997. Před patnácti lety jsem měl čas 12:20 hod. Pokud bych zopakoval letošní čas ze Švédska,mohla by to být vysněná bedna.

Na jaře jste měl těžký pád v Jižní Africe. To jste se tak rychle dal dohromady?

Bylo to v kvalifikačním závodě v Port Elizabeth. V cyklistické části jsem si po pádu utrhnul klíční kost od ramenního kloubu. Zároveň jsem měl problémy s otřesem mozku. Přesto jsem závod dokončil na druhém místě. Po operaci a několikaměsíční rehabilitaci naplněné tvrdým tréninkem, což znamenalo v poslední fázi patnáct až dvacet hodin týdně, jsem se postavil 18. srpna 2012, tedy asi čtyři měsíce po pádu na start dalšího kvalifikačního závodu. A vyšlo to.

Kdy startujete na Havaji?

13. října se postavím na start v závodě mistrovství světa na ostrově Kona na Havaji. Ovšem teď mě čeká odvrácená strana slávy…

Jak to myslíte?

Mám na mysli finanční zajištění závodu. Jenom startovné mě přijde na 750 dolarů. Chci oslovit známé a úspěšné podnikatele na Blanensku a Boskovicku. Ty, kterých si vážím, a kteří ví, že každý úspěch v jakékoliv životní činnosti je podmíněn nesmírným úsilím.