Boskovický „želený dědek“ Miloš Bayer si před dvanácti lety svůj sen splnil. Jeho paži zdobí havajské tetování Ironmana. Bayer má za sebou ve veteránské kategorii slušnou sezonu a vše upíná k jedinému cíli. Vrátit se pod palmy na havajskou pláž. „Na Ironmana se chci ještě jednou dostat. Udělám pro to vše,“ říká bojovně dvaašedesátile­tý Bayer.

Při pohledu do výsledků si můžete letošní sezonu přiřadit mezi ty úspěšné. Který výkon stavíte na první místo?

Určitě třetí místo mezi veterány na mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu, který byl v srpnu v Praze. Tajně jsem doufal, že bych mohl vyhrát. Byl to velmi těžký závod. Hlavně plavání proti proudu Vltavy. To byl mazec, ale právě plavání mi vyšlo. Na kole mi to jelo pomaleji, ale i tak beru bronz jako obrovský úspěch.

Dařilo se vám i na domácí půdě. Třetí místo v Českém Poháru Dlouhého triatlonu, bronz jste bral i v Jihomoravské triatlonové lize …

Na republikových závodech mi letos přibyli soupeři takže na zlato to nevyšlo. Velmi se zlepšil Pavel Podešva z Rýmařova, který mě v sezoně doma porážel. Na mistrovství Evropy se mi však podařilo mu porážky vrátit i s úroky (úsměv).

Všechny závody však nevyšly podle představ. Třeba na duatlonu Krušnoman to byl výbuch …

Z mé strany vyloženě propadák. Po závodě mi hodně spadnul hřebínek. Přitom jsem se před startem cítil ve výborné formě. Hodně jsem spoléhal na kolo, ale pak mi všichni ujeli o parník. Jednoznačně největší zklamání v sezoně.

Pořád jdete za svým snem a chcete ještě jednou startovat na havajském Ironmanovi? I přesto, že se vám v posledních kvalifikačních závodech v Klagenfurtu nedařilo?

Na Havaj se chci dostat. Udělám pro to vše, co bude v mých silách. V květnu pojedu kvalifikační závod v Lanzarotte a když to nevyjde zkusím ještě v listopadu kvalifikaci na Floridě.

Je vám dvaašedesát let. Nejsou to přece jen nesplnitelné sny?

Otec se nedávno dožil devadesátky a je svěží. Fit. Takže mám předpoklady, že tady budu ještě dlouho. (smích) Ne vážně na Havaj bych se chtěl ještě jednou dostat. Zdraví slouží, zranění se mi vyhýbají. Cítím se maximálně na čtyřicet.

Jenže musíte zvládnout kvalifikaci. Na kole i v běhu jste podle svých slov na slušné úrovni, ale plavání je slabší …

Právě na plavání se chci zaměřit nejvíc a dát mu víc než v minulých letech. Uvidíme co vydržím. Zpočátku jsem měl při tréninku velké oči a počítal, že zvládnu dát triatlonu všechno. Musím ale přiznat, že to už bylo na mě moc a tréninkové dávky jsem si upravil.

Pravidelně startujete i na závodech Okresní běžecké ligy. Berete tyto běhy jako trénink?

Já zastávám teorii, že nejlepší trénink je závod. Takže v okresní běžecké lize startuji rád. Člověk se při závodu vybičuje víc, než kdyby běhal sám po lese.

V internetové anketě Blanenského deníku Rovnost vás čtenáři nedávno vyhlásili sportovcem měsíce …

Mám obrovskou radost, že mi tolik lidí poslalo hlas. Je to super pocit, když vím, že mi někdo fandí. Příjemné překvapení.