Právě podle způsobu trénování známého rychlobruslařského kouče se v Blansku tento sport vyučuje od roku 2014. „Cvičíme důsledně Novákovu metodiku a jeho know-how. Oddíl se zrodil hlavně kvůli tomu, aby děti nemusely jezdit do Brna nebo Žďáru nad Sázavou. V současné době má tým řádově patnáct členů. Často přibíráme nové před zimou, otevíráme se dalším dětem. Pořád jsme však limitovaní, že nemáme místo, vlastní stadion či brusle," uvedl spoluzakladatel blanenského klubu Petr Trávníček.

Podle něj je v Novákově metodice zvláštnost. Hodně záleží, jestli rodiče tréninku dítěte přihlížejí. „Mladí se pak chovají jinak. Ve dvanácti letech si však musejí zvykat i bez rodičů. Jednou jsme připravili šikovné dítě, které mohlo jet na soustředění s Martinou Sáblíkovou, ale nakonec nejelo, protože rodiče si mysleli, že ještě není připravené," objasnil Trávníček, který je zároveň člen Nowis Teamu.

Díky spolupráci s klubem Petra Nováka mají v zahraničí k blanenskému oddílu respekt. „Když jedeme do Německa, tak se k nám chovají úplně jinak, než kdybychom do této rodiny nepatřili. Všude ve světě mají Martinu a Nováka rádi," vysvětlil Trávníček.

Mezi mladými, kteří v blanenském celku trénují se nachází jedna kuriozita a sice šestadvacetiletý bývalý hokejista Jakub Lysoň. „V mém věku v Blansku není nikdo, všichni jsou mladší. Trénuji s nimi však rád. Jelikož tu nemám žádného kolegu, tak se mladé snažím nějakým způsobem vést a ukazovat jim různé věci," prohlásil. „Jakub se připravuje do role asistenta trenéra. Učí se a stává se z něj velký závodník," prozradil Trávníček.

V České republice chybí oválné stadiony pro rychlobruslení. Tímto handicapem trpí i ostatní oddíly a také Sáblíková. Členové klubu trénují na blanenském zimním stadionu. „Na malém zimáku to člověk nemůže napálit a jet na sto procent. Každopádně se na něm dobře učí techniku a chápe styl jízdy," řekl Lysoň.

Oddíl své členy bere pravidelně trénovat do zahraničí na oválné stadiony. „Celý oddíl jezdíme každý víkend do Německa," potvrdil Lysoň. „Vyjíždíme, dokud máme v kapse peníze. Samozřejmě hledáme různé sponzory a přísliby," doplnil Trávníček.

I když chce klub vychovat další nadějné rychlobruslaře, prioritu vidí jinde. „Hlavně, aby všichni byli zdraví, to je i Novákova zásada. Každý nemůže být Sáblíková. Ovšem když na něco člověk má, tak to musí zkusit, což platí ve všem. Když mu rychlobruslení půjde, jsme zvýhodnění, že máme vedle sebe Martinu a dítě vezmeme na soustředění, kde se něco přiučí," přemítal Trávníček.

Za svoji krátkou existenci už sbírají členové týmu první úspěchy. „Před rokem jsme říkali předsedovi tělovýchovné jednoty, že chceme mít poprvé v historii dítě z Blanenska na Olympiádě dětí a mládeže, což se podařilo a vyhrálo zlatou medaili," dodal Trávníček.

PATRIK EL-TALABÁNI