„To jsem fakt nečekal, jsem dojatý, nečekal jsem, že se toho ještě někdy dočkám…“ hledal obtížně slova jeden z nejzkušenějších blanenských hráčů Libor Němec, jenž před časem kvůli špatnému technickému zázemí dokonce svlékl kapitánskou pásku.

Na první pohled skvělé rozhodnutí blanenských radních má ale několik ale. Blanenský deník získal exkluzivní informace, které naznačují závažné zneužití veřejných financí. Může jít o korupci, střet zájmů i o neoprávněné nakládání s dotacemi. Radní se totiž podle zdroje, který nechce být jmenován, ale jehož jméno má redakce k dispozici, skoro jednomyslně shodli na zaplacení trávníku proto, že pokryje hlavně vznikající golfové hřiště. Proti hlasoval pouze radní za KSČM. Podle jeho slov se v Moskvě nikdy golf neučil a u stadionu by raději viděl třešňový sad.

Nejprve jsme se obrátili na tajemníka radnice, který na svém postu přežil všechny komunální volby a měl by tedy být zárukou nestrannosti. Ten nejprve tvrdil, že o golfovém hřišti nikdy neslyšel, po předložení kopie projektu pouze podotkl, že využití kvalitního trávníku pro fotbalisty i golfisty je v zájmu všech blanenských obyvatel, protože ve zdravém těle zdravý duch.

Nejhorší na celé blamáži je ale to, že na ni nejvíc doplatí právě fotbalisté. V projektu je jasně vidět, že golfové hřiště sice obklopuje ze tří stran sídliště Písečná, končí však těsně před nynějším fotbalovým hřištěm Na Údolní.

„Okurková sezona, co? Došla vám lejna, opravy chodníků a soutěže kuželkářů, ne? Nevím nic o trávě ani o hřišti,“ odsekl podrážděně hospodář blanenského fotbalového klubu Břetislav Strážnický. Jiří Crha, který byl jedním z hlavních zastánců projektu, byl o něco sdílnější. „Podívejte, já jsem sliboval, že všechno bude, pokud budu starosta. Jsem starosta? Nejsem. Teď to vidíte. Kdybych byl starosta, vyšel by trávník i na hřiště,“ podotkl škodolibě.

Hlavním garantem získávání financí byl předseda fotbalového klubu a poslanec Věcí veřejných Michal Babák. „Jak dobře víte, já jsem slíbil peníze na trávu a ty v pořádku dorazily. Nemůžete po mně přece chtít, abych ještě jezdil do Blanska kontrolovat, co se s nimi děje. To už je věc místních politiků,“ uvedl Babák.

V zoufalství jsme se obrátili na bývalého komunálního politika, který byl v minulosti u všech důležitých rozhodnutí radnice a který nechtěl být jmenován. „Tůdle nůdle!“ odpověděl na dotaz, co si myslí o podivných okolnostech zatravnění. Později zavolal zpátky do redakce a svoji odpověď rozvedl. „No tůdle nůdle, povídám. Mě už nenachytáte na hruškách ani na jabkách. Speciálně po vašem minulém článku mi volalo asi čtyřicet lidí a chtěli vědět, kolik beru ve všech těch dozorčích radách. Jenže vy máte smůlu, já už politiku nedělám,“ zasmál se do telefonu bývalý předseda zkrachovalého klubu HC Apos Svazek vodovodů a kanalizací hokej Blansko a podle neověřených informací jeden z prvních držitelů zlaté karty umožňující neomezený přístup na nové blanenské golfové hřiště.

„Prosím vás, polovinu okresu pokryla solární elektrárna, tak myslím není nutné propadat panice kvůli jednomu golfovému hřišti střední velikosti. A já se ptám, potřebují občané spíš golf nebo solární panely?“ přispěl filosoficky do diskuze starosta Blanska Lubomír Toufar.

Vyhřívané golfové hřiště maskované za chvályhodný projekt nového povrchu fotbalového hřiště je zatím ve fázi studií. Přípravy už jsou ale v plném proudu. Odborní pracovníci z První golfové a. s. už zkoušejí trpělivost obyvatel sídliště Písečná. Už několik týdnů je ostřelují golfovými míčky, aby zjistili případné negativní reakce. „Furt něco bubnuje na okna, já jsem si myslel, že jsou to špačci. Ale mně to nevadí, já mám nahlas televizi,“ mávl nad tím rukou Josef K., který na sídlišti bydlí deset let.

Fotbalisté se tedy zřejmě nové trávy nedočkají ani v další sezoně. Zdá se však, že to nikomu nevadí. Trenér FK Apos Roman Šindelka, který by měl být s projektem nejvíc nespokojený, se překvapivě pouze potutelně usmál a lišácky přimhouřil oči. „Ruku na srdce, vy jste si nikdy nechtěli zahrát golf?“