Regionální seriál závodů horských kol Pohár Drahanské vrchoviny měl na programu o víkendu čtvrté kolo. Velká cena Okrouhlé byla zároveň přeborem Jihomoravského kraje. Na trati se podle očekávání prosadili favorité. V elitě mužů splnil očekávání Zdeněk Mlynář (MaxCursor) a v ženách se po technických potížích Martiny Němcové dokázala prosadit na stupeň nejvyšší Pavla Nováková (Merida Biking Team). „Pro mě byl dnešní závod další velmi dobrou přípravou na cyklokrosovou sezonu. Jelo se mi dobře, trať mi seděla, nic na ní nechybělo,“ liboval si v cíli sympatický rodák z Valtic Zdeněk Mlynář.

Ozdobou závodu pak beze sporu byla osobní účast Jána Svorady, bývalého vynikajícího cyklisty silničáře, který se z minulosti může pochlubit například třemi etapovými prvenstvími z prestižní Tour de France.

Pořadatelé připravili pro závodníky všech věkových kategorií celkem pět variant náročných tratí. Hlavní okruh, který zdolávaly pouze starší kategorie, měřil čtyři kilometry a vedl zčásti po bývalé motokrosové trati. Jeho dominantou byl dvojnásobný výjezd na nejvyšší bod Klenčí. Příjemným zpestřením pro diváky pak byl vložený závod v jízdě po zadním kole.

Na zkrácené variantě okruhu závodili starší žáci a žákyně. Mezi dívkami potvrdila úlohu favoritky čerstvá vicemistryně republiky Nikola Hlubinková z benešovského oddílu Moravec.

S napětím se očekával souboj kvarteta starších žáků Favoritu Brno s benešovským Radimem Kovářem. Brněnští borci pokračovali v marném honu. Ve formě jezdící Kovář se jim od startu postupně vzdaloval a v cíli najel na druhého Milana Doležala minutu. „Dneska nic moc. Nejelo mi to podle mých představ,“ zhodnotil stručně závod Kovář.

Atraktivní podívanou nabídl závod juniorek, kde si to mezi sebou rozdaly dvě největší favoritky Renata Burdová s Kristýnou Ochmanovou. V koncovce měla více sil Burdová. Úlohu favorita ve stejné kategorii chlapců splnil beze zbytku Michal Šimerle (KC Kooperativa). Protože letos nejel zatím žádný závod Vrchoviny, odjížděl na trať až z poslední pozice startovního roštu. Přesto se dokázal postupně probít sedmnáctihlavým startovním polem do čela závodu a v cíli měl na druhého Radka Baráka náskok jedné minuty. Barák jel výborně a dokázal zaskočit za svého týmového kolegu a favorita závodu Michala Vyroubala. Tomu praskl v posledním kole řetěz a musel vzdát.

Podobnou smůlu měla v závodě žen i Martina Němcová, která se letos na Vrchovině objevila poprvé. Pátá žena z nedávného mistráku ve Velkých Losinách také přetrhla řetěz a závod nedokončila. Za této situace si čelo ohlídala Pavla Nováková (MERIDA Biking), když do cíle přijela před druhou Lucií Veselou s více jak půlminutovým náskokem.

Skutečným vrcholem dne pak byl závod elitní kategorie. Zdeněk Mlynář (MaxCursor) měl tentokrát zdatné soupeře v Milanu Šustkovi (TOYOTA Dolák) a týmovém kolegovi, silničáři, Petru Hermanovi. „Klukům jsem poodjel, pak jsem ale v úzkém místě trati dojel juniorky. Ty mě trochu přibrzdily a moji pronásledovatelé mě dotáhli. Naštěstí se mi podařilo jim poodjet podruhé a tentokrát jsem už náskok udržel až do cíle“, dodal Mlynář.

PETR KOUDELKA