Ve druhém závodě bořitovského Artézia Orel MTB Cupu se usadil na čele tak jako před třemi týdny Milan Šustek. „Trochu změnili trať, jelo se mi sice dobře, ale myslel jsem, že se utrhnu dřív,“ řekl Šustek, který už od čtvrtého kola neměl konkurenci a opět vyhrál.
Ještě jeden výrazný rozdíl však odlišoval Šustka od konkurence. Měl v nohách více jak dvě hodiny příbramského závodu na šedesát kilometrů. Ten jel v rámci seriálu půlmaratonů Kolo pro život České spořitelny. Do cíle dojel na pátém místě. „Ti, co skončili přede mnou, jsou profíci, navíc jeli jako stroje,“ smál se Šustek. Ještě předtím absolvoval závod v Krušných Horách, kde dojel v nejprestižnější kategorii Elite pátý, přestože celkově až devátý. „Někteří jezdí za slabší kategorii, aby se dostali určitě na bednu,“ podotýká Šustek.
V celkovém pořadí si zatím drží druhé místo jako jediný zástupce brněnského týmu Pell´s.
Blanenský biker trénuje průběžně po silnicích a cestách okresu. „Často jezdím do Protivanova nebo do Jedovnic,“ říká. Vyhlédává kopce, na kterých se připravuje pro horské trasy náročných půlmaratonů po celé republice.
Šustek prokládá seriál závodů MTB Kolo pro život lehčími tréninkovými podniky, jako byl pro něj ten v Bořitově, nebo i závody z jiných seriálů. Jeden z nejtěžších ho čeká v sobotu. Jde o čtvrtý závod Galaxy série v Rožnově pod Radhoštěm.
„Je to nejtěžší závod, co znám,“ poznamenává Šustek, ale vzápětí dodává, že už se moc těší.
Osmapadesát kilometrů po beskydských kopcích dokáže jezdce pěkně potrápit. Šustka neodrazují ani loňské zkušenosti. „Při závodě jsem ztratil pedál. Navíc jsem to trochu přetáhl a bylo mi zle,“ vzpomíná. Letos však jezdí ve vynikající formě a kopce ho přitahují. „Je tam obrovské převýšení. Kopce jsou táhlé, což je dobře, je to spravedlivé. Hned od začátku se stoupá a jede se naplno,“ dodává Šustek.