Praha do jarní části vstupuje z vedoucí pozice jako před rokem, tehdy vedla před Mostem jen zásluhou lepšího skóre, přesto vybojovala premiérový titul. Teď má jednobodový náskok před Brnem. „Mám povahu, že mě vždycky zajímají jen výhry. Stát se může cokoli a za druhé místo se neoběsíme, ale nás cíl je jednoznačně vítězství v soutěži,“ prohlásil kouč pražského výběru Václav Socher.

Proti jeho svěřencům v jarním úvodu vyrazí Blanensko, šestý celek DRFG Superligy malého fotbalu. „Vzhledem k tomu, že se po podzimní části nacházíme až na šestém místě, chceme v tabulce postoupit výš. Kam až to bude, napoví již první dvě utkání s Prahou a Mostem,“ měl jasno blanenský trenér Antonín Mazal.

Na podzim zvítězili Pražané v Boskovicích až 3:2 po pokutových kopech. Na jaře však doma vyprovodili Blanensko výpraskem 9:3. „V Praze jsme jasní outsideři. Jedeme na hřiště obhájce, který má sezonu rozjetou opět dobře, navíc má výhodu širokého kádru, což nemáme. Termíny o víkendu jsou pro nás hrozně problematické vzhledem k možnému složení kádru. Doufám, že budeme pro Prahu důstojný soupeř a odjedeme pro nás s přijatelnějším výsledkem než minule,“ přál si Mazal.

Blanensko sice vyrukuje na obhájce titulu s nejlepším střelcem soutěže Ondřejem Paděrou, ale v předpokládané nominaci schází jeho tradiční parťák Jan Koudelka. „U Blanenska je strašně důležité, jak se sejde, pokud nepřijede jeden z dvojice Koudelka, Paděra, bude to pro nás plus. Jsou spíš brejkoví, ale budeme hrát svůj styl. Asi je lepší varianta, že začínáme doma a nemáme venku Most nebo Brno,“ doplnil Socher.

Obě mužstva přes zimní přestávku pracovala na rozšíření kádru a vylepšení fungování oblastního výběru. „Měli jsme určitá jednání s vedením blanenského svazu ohledně zapracování mladých nadějných jedinců do výběru a zavedení tréninků před jednotlivými utkáními. Rozšířili jsme kádr o další dva hráče,“ upřesnil Mazal.

Pražští funkcionáři se pustili do hledání talentů také v nižších soutěžích. „Obvolali jsme všechny týmy druhé ligy, aby nám natipovaly nejlepší hráče. Těm jsme udělali modelový zápas minulé pondělí, z něhož nám vygenerovalo pár hráčů, které jsme pozvali na generálku. Šlo o stovky telefonátů a e-mailů, měli jsme zavařené hlavy. Jelikož chodím pískat v Praze Hanspaulku, ještě si občas vytipuji hráče, takže jsem pozval i kluky z páté ligy, kteří mezi dvaceti pozvanými byli třeba čtvrtý a pátý nejlepší, což je příjemné překvapení. Tři fotbalisty jsme zařadili rovnou na soupisku pro Superligu. Věděli jsme, že v Hanspaulce má i druhá liga kvalitu,“ pochvaloval si pražský trenér.

Dva tréninky naplánoval také šéf blanenské lavičky, ale sčítal spíš omluvenky. „Na první trénink jich přišlo víc než padesát procent, na druhý to bylo již o malinko lepší, ale zatím se to nesešlo s výrazným pochopením. Pro kluky je těžké, když mají tréninky ve velkém fotbalu, který je ještě k tomu živí, na druhou stranu pokud se chtějí ve výběru Blanenska v malém fotbale angažovat, bude jejich nutnost jeden trénink absolvovat,“ upozornil Mazal.

Praha už v přípravě vyzkoušela také bývalého reprezentačního fotbalistu Jana Rajnocha, který prošel nejvyšší českou, německou i tureckou soutěží. Proti Blanensku jej však kouč ještě nepostaví. „Chceme si o něm ještě udělat obrázek v Hanspaulské lize, zatím jsme ho viděli jen hodinu a čtvrt mezi dvaceti dalšími, tady se zaměříme pouze na něj. Samozřejmě je to kvalitní hráč, ale malý fotbal je něco jiného a až tolik ho nehrál. Snad pro nás bude přínos a pomůže nám, ale na první zápas určitě nebude,“ objasnil Socher.

V modelovém utkání vytvořil čtyři pětky, z nich vybíral nominaci na první duel, jenže přišel o údernou formaci. „Vypadla nám celá první pětka, kterou trenéři národního týmu chtěli, ať ji zkusíme v zápasu. Tomáš Kounovský si poranil koleno, Franta Hakl to samé, Standa Mařík záda, Michal Uhlíř tři měsíce nehrál a Michal Salák má zápas,“ litoval trenér Pražanů.

Mrzí především ztráta nejlepšího kanonýra týmu Tomáše Kounovského. „Chodil na všechny zápasy, je to náš top útočník, takže jeho zranění mi je opravdu líto, stejně jako Standy Maříka, ale ten snad do příště bude. U Kounyho se bojíme, aby nešlo vazy, což ukáží další dny. Kdyby přišel o jeden, dva duely, tolik se neděje, ale kdyby přišel o jaro a Euro, na které se těší, bude to smutnější. Snad bude v pořádku,“ doufal Socher. „Sice jsme na první zápas přišli o pět lidí, se kterými se počítalo, zase takový problém to však nebude, protože jsme kádr rozšířili. Aspoň dostanou šanci další, momentálně mají hráči velký zájem za výběr nastupovat, takže v tom problém nevidím,“ dodal pražský kouč.

Předpokládaná sestava Prahy

Petr Víšek (Klokan club Perón) – Tomáš Jurčík, Milan Bialek, Václav Bellada (Holosmetky FC), Adam Kraus, Pavel Slánský (oba Lucián), Tomáš Mařík, Břetislav Tvrzník (oba Úterní hosté), Jiří Vaněk (Hertha ZMZ), David Pozníček (Santa Dominica), Jaroslav Procházka (Restaurace U Pecků), David Baran (Spoje Praha)

Předpokládaná sestava Blanenska

Michal Čech (FC Kvasar Černá Hora), Jakub Klimeš – Jan Havlíček, Ondřej Paděra, Antonín Preč, Robin Muller (všichni Sadros Boskovice), Lukáš Martínek (FC DYNAMO Čížovky), Jan Minx (AC Okrouhlá), Pavel Hloch (SK Viktoria Suchý), Jakub Sedlák (BC Červánky Rájec), David Krška (LPP Lhota u Lysic)