Merida – Delikomat - Grena cup – Pohár Drahanské vrchoviny MTB XC, tak zní oficiální název série závodů horských kol, o jehož pořádání se dělí devět obcí. Pořadatelé populární „Vrchoviny“, kterou v minulosti ozdobilo svou účastí nejedno bikerské eso (Martina Němcová, Šárka Chmurová, Zdeněk Mlynář, Jan Jobánek, Lukáš Vlach), chtějí i letos především objevovat nové cyklistické talenty.

Důležitou změnou oproti loňsku je, že „Vrchovina“ bude mít jeden závod navíc - ze sedmi podniků se rozrůstá na osm díky obci Buková, která je nováčkem mezi pořadateli.

Skladba kategorií zůstává beze změn, zrušena je pouze kategorie „Pořadatelé,“ protože v ní v posledních letech startovalo minimum závodníků. Zůstává i systém hodnocení. V OPEN pořadí budou hodnocení všichni zúčastnění závodníci v jednotlivých kategoriích a v pořadí OBCE pak budou zvlášť hodnocení závodníci mladší osmnácti let z pořádajících obcí.

Novinkou je modernější způsob bodování prvních dvaceti závodníků a celkový sumář seriálu. Za vítězství si biker odnese 50 bodů (dříve 30), přičemž princip změny spočívá ve větším bodovém rozestupu za jednotlivá umístění. Poslední finálový závod (30.8.08 Valchov) bude bodován s bonusem +20 bodů. Z osmi závodů seriálu si pak budou moci v celkovém hodnocení závodníci škrtnout – stejně jako v minulých letech - dva nejhorší výsledky, nově se bude moci odečíst i případný nejhorší výsledek z finálového závodu.

Důkazem, že Vrchovina objevuje talentované jezdce, jsou výsledky mladých bikerů, kteří se na tomto seriálu „vyučili“, a kteří nyní sklízí úspěchy nejen v závodech domácího národního poháru MTB XC, ale i v zahraničí. Například Radim Kovář z Benešova, Nikola Hlubinová ze Suchého nebo Michal Šimerle z Brněnce.

Vrchovina se stává prestižní bikerskou štací

Pohár Drahanské vrchoviny. Nejprestižnější a nejmasovější dlouhodobý seriál závodů horských kol na Blanensku. Jeho kořeny sahají do roku 2002. Pořadatelství prvního ročníku vzalo tehdy do svých rukou pět obcí. Okrouhlá, Žďárná, Benešov, Suchý a Kořenec.
Pohár Drahanské vrchoviny se od počátku vyznačoval jedinečným vyhlašováním výsledků v dětských kategoriích.
Mimo absolutního pořadí všech závodníků na startu přibylo i vyhlašování vítězů dětí závodících za pořadatelské obce. Až do roku 2006 si v závěrečném hodnocení odnášely hlavní ceny poháry Drahanské vrchoviny.
Tímto krokem se pořadatelé snažili neodradit cyklistický potěr z regionu v konfrontaci s profesionálními kluby zvučných jmen.
Tratě tehdy navrhoval zkušený boskovický biker Milan Šafář. Rozhodcovské píšťalky se ujal a dodnes ji pevně dřímá v rukou populární regionální odborník přes cyklistiku Erik Řezník z Blanska.
Hned první ročník přilákal na start více než sto padesát bikerů všech věkových kategorií. I dětské kategorie se mohly pochlubit pěknou řádkou závodníků.
Záhy bylo jasné, že Vrchovina má na to, aby se prosadila do termínového kalendáře MTB závodů.V roce 2003 se přidávají k pořadatelství obce Valchov a Velenov. O rok později i Protivanov.
Po čtyři následující roky se osm obcí dělí o pořadatelství sedmi závodů horských kol. Suchý a Velenov se v pořadatelství pravidelně každý rok střídají. Zájem bikerů o Pohár Drahanské Vrchoviny rok od roku stoupá. Loni se jich na start postavilo již více než tři sta.

Profil tratí jednotlivých závodů přibližuje v reportáži Petr Koudelka, jeden z organizátorů Poháru Drahanské vrchoviny a biker.

Velká cena Kořence (7. června)
Asi pětikilometrová rychlá trať se dvěma obtížnými lesními výjezdy a technickou lesní. Start a cíl jsou v krásném prostředí přírodního amfiteátru poblíž legendárního kořeneckého Větřáku.
Velenov-Suchý (21.června)
Trať, na níž si není kde odpočinout, s nádherným výhledem na Českomoravskou vrchovinu a Boskovickou brázdu.
Velká cena Protivanova (28. června)
Dva a půl kilometru dlouhý okruh je poměrně rychlý a nenáročný. Jeho specialitou je „Irská lavice“, což je dvojnásobný prudký výjezd a dvojnásobný prudký sjezd zatravněného vodojemu.
Velká cena Okrouhlé (19. července)
Závod je zároveň přeborem Moravy. Královský, klasický tři a půl kilometru dlouhý okruh na bývalé motokrosové trati. Tím, čím je Monza ve světě F1, tím je trať „U pazderny“ v seriálu Drahanského poháru. Smrtící stoupání na „Klenčí“, tři prudké sjezdy zakončené pravoúhlými točkami zpět do údolí a když ještě žijete, tak vás dorazí supertechnická pasáž ve smrkovém pralese.
Velká cena Žďárné (26. července)
Typická pařezová a kořenová liga, kde se nemůžete pořádně rozjet, protože to furt drncá. A když ne po kořenech, tak po šutrech, a když to konečně nedrncá, tak je to zas do nekonečného kopce.
Velká cena Benešova (9. srpna)
Nejvýše položená trať seriálu, okruh má necelé čtyři kilometry. Od loňska se dvakrát vyjíždí na kótu 720 m.n.m. – Horka. Když udýcháte první výjezd a projedete bez pádu obávaným „Údolím smrti“, čeká vás Horka ještě jednou. Takzvaný výjezd na Macchu Pichu. Po prvním staviteli tratě je zde pojmenováno jedno stoupání. Šafářův kopec.
Velká cena Bukové (16. srpna)
Pro všechny velká neznámá. Pojede se v okolí bývalého lomu.
Grand Prix Březová (23. srpna)
Vložený závod, který není započítáván do poháru Drahanské vrchoviny. Trať povede po známé motokrosové trati.
Velká cena Valchova (30. srpna)
Finále. Je-li Okrouhlá Monzou v seriálu Drahanské vrchoviny, tak technická valchovská trať je pověstným Monte Carlem. Úzké lesní pěšinky, kořínky, pařízky a pak – prubířský kámen okruhu – obávaný Písečák. Prudký sjezd a výjezd v jednom. Kdo ho umí, ten už je skoro biker.

Hynek Skoták, Petr Koudelka