Sportovní komise města Blanska vyhlásila na slavnostním večeru jako každý leden nejlepší sportovce, trenéry a kolektivy za uplynulý rok. Tentokrát ceremoniál hostila restaurace Zámecká sýpka. „Sešli jsme se nezvykle mimo sportoviště, ale i tady se už hráli třeba šachy a to na vysoké úrovni," uvedl na začátku předseda komise Michal Souček a pozval první oceněné.

Mezi tři nejlepší kolektivy se dostala dvě kuželkářská družstva, potvrzuje to popularitu tohoto sportu na Blanensku. Město ocenilo muže z klubu kuželkářů ZP Dolní Lhota v čele s kapitánem Karlem Pařilem také za šesté místo z mistrovství světa v kuželkách zrakově postižených. Ceny převzaly i kuželkářky ČKD Blansko, které vedou nejvyšší republikovou soutěž a po třech třetích místech mají na dosah historický triumf. „Zatím je to předčasně, teprve začala jarní část sezony," brzdila nadšení kapitánka týmu Zdenka Ševčíková.

Třetím oceněným kolektivem byli fotbalisté FK Blansko, které zastoupil místopředseda Břetislav Strážnický, Michal Šenk, Radim Bubeníček a fotbalista roku Jan Trtílek. Blansko skončilo vloni v krajském přeboru druhé, po podzimu soutěž vede.

S desítkou nejlepších jednotlivců to bylo trochu jako s mušketýry. Oceněných nakonec bylo jedenáct, protože se mezi ně počítala i kuželkářská dvojice Lenka Kalová, Zdenka Ševčíková. Doplnila je trojice biketrialistů Václav Kolář, Václav Gryc a Martin Kakáč, plavci Dominik Špaček a Petra Pokorná, kulturista Josef Hrubý, judista Dominik Pavlů, motocyklová jezdkyně Romana Tomášková a atlet Jiří Klinkovský. Pozdvižení vzbudila Tomášková, která patří ve své kategorii mezi nejlepší závodníky. S přehledem za sebou nechává i mužské závodníky, kteří to často nesou nelibě. „Jsou naštvaní, že je porážím, podávají třeba různé protesty," smála se drobná dívka, která se na závodním stroji prohání i více než dvou set kilometrovou rychlostí.

Zasloužený potlesk provázel při vyhlášení nejlepších trenérů nestora gymnastického oddílu dvaaosmdesátiletého Vlastimila Martínka. „Mám velkou radost, že jste tady v takovém počtu, vidím tady taky hodně svých žáků. Mrzí mě, že děti dnes sedí u počítačů, ruce nohy jim slábnou a bříška sílí. Snažím se s tím něco dělat už sedmatřicet let třikrát týdně. My jsme teď jediný gymnastický oddíl na okrese. Ale věřím, že se to zase nějak uchytí," pronesl Martínek.

Dalšími oceněnými trenéry jsou David Jarůšek, který má na starosti žáky v FK Blansko a šéf české biketrialové reprezentace Radim Kakáč. Ten připomněl červencový závod mistrovství světa, který se pojede v Blansku. „Věřím, že lidi přijdou, je to pro nás mnohem lepší motivace. I když mám obavy, že to v Blansku nějak zkazím. Každopádně se budu snažit o co nejlepší výsledek," doplnil ho Kolář. Ten rozesmál přítomné při vyhlašování poslední kategorie, osobnosti roku. „Já se omlouvám, ale sotva jsem si sedal, slyšel jsem znovu svoje jméno a nedával jsem pozor, co je to za cenu," neskrýval rozpaky při vyhlášení. Vzápětí ale dodal, že si ocenění od města velice váží.

Večer, kterým provázel Bohumil Hlaváček, ukončilo slovo starosty. „Všem oceněným bych chtěl poblahopřát a poděkovat za příkladnou reprezentaci našeho města. Držím vám palce do dalšího roku a věřím, že všem vydrží zdraví," uzavřel oficiální část večera starosta Blanska Lubomír Toufar. Pak už se přítomní rozptýlili k zábavě při vynikajícím rautu.

Sportovec města Blanska za rok 2012 – slavnostní vyhlášení ankety sportovní komise města Blanska

jednotlivci

Václav Kolář, biketrial, AMK Blansko (2. na mistrovství světa a mistrovství Evropy, 3. v Evropském poháru, mistr republiky, vše v nejtěžší kategorii elite)

Dominik Špaček, plavání, ASK Blansko/Kometa Brno (6×1. místo a 3×3. místo letní a zimní mistrovství ČR staršího žactva, nový rekord na 100 m prsa, držitel čtyř platných českých rekordů, limit pro juniorskou reprezentaci, v roce 2012 52 medailí)

Václav Gryc, biketrial, AMK Blansko (1. na mistrovství Evropy v juniorech, 6. na mistrovství světa, 5. v Evropském poháru, mistr republiky, vše v kategorii junior)

Zdenka Ševčíková/Lenka Kalová, kuželky, ČKD Blansko (1. na mistrovství ČR dvojic, 3. v družstvech žen v 1. lize)

Josef Hrubý, kulturistika, ASK Blansko (1. na mistrovsví ČR masters veteránů nad 60 let, 2. na mistrovství ČR mužů do 75 kg)

Martin Kakáč, biketrial, AMK Blansko (6. na mistrovství světa, 3. na mistrovství Evropy, 3. v Evropském poháru v seniorech, 4. mistrovství ČR v elite)

Petra Pokorná, plavání, ASK Blansko (1. v JM kraji na 100 m a 200 m prsa, v roce 2012 na dvaceti závodech 35 medailí, z toho 14 zlatých, 11 stříbrných, 10 bronzových)

Dominik Pavlů, judo, BeF Home Blansko (mistr republiky v družstvech, 4. na mistrovství ČR v jednotlivcích, akademický mistr ČR, 2. v Českém poháru)

Romana Tomášková, motocyklistka, PaM servis Racing Team (6. na mistrovství střední Evropy Alpe-Adria Championship, 2. v Poháru ČSMS, ve Velká ceně SR a v závodě mistrovství ČR v Brně, 2×1. místo v Poháru ČSMS, 3. v Ceně F. Šťastného v Brně a v závodě mistrovství ČR na Slovakoringu)

Jiří Klinkovský, atletika, ASK Blansko (Mistr Moravy a Slezska na 800 m, 4. v halovém mistrovství ČR na 800 m, 6. na mistrovství ČR na dráze, 1. v Brněnském běžeckém poháru 2012, 3. místo v Mistrovství Moravy a Slezska na 1500 m překážek)

kolektivy

Kuželkářky TJ ČKD Blansko (1. v Poháru ČKA – PRO TEC CUP 2012, 3. v 1. lize žen)

Muži FK Blansko (2. v krajském přeboru 2011/12, 1. po podzimní části krajského přeboru 2012/13)

Kuželkáři ZP Dolní Lhota (6. na mistrovství světa v kuželkách zrakově postižených, 1. na turnaji v Praze, 1. na turnaji v Bohumíně)

trenéři

Vlastimil Martínek, sportovní gymnastika, ASK Blansko (za zásluhy o rozvoj sportovní gymnastiky)

Radim Kakáč, biketrial, AMK Blansko (vedoucí blanenského i českého biketrialu na mistrovsví světa i Evropy, hlavní pořadatel závodů mistrovství ČR v Blansku a v Brně)

David Jarůšek, fotbal FK Blansko (vynikající výsledky družstva mladších žáků v krajském přeboru, vítězové turnaje v polské Legnici)

osobnost roku

Václav Kolář (nejlepší současný český biketrialista)