Nejprve si přišly pro ocenění mladé talenty. Plavec Milan Kučera, tenistka Veronika Lebišová a biketrialista Ondřej Maulis. Po nich prostor ovládl fotbalista a bavič Petr Švancara, který získal titul sympaťáka. „Mistr světa nejsem, možná ve sbírání žlutých karet," glosoval fotbalista, hrající za divizní Blansko a jeho farmu Tišnov.

„Po fotbalové stránce mě to strašně baví v Blansku i v Tišnově. Měnit se nebudu, akorát se budu snažit omezit ty zbytečné výstupy na hřišti, divím se, že jsem nedostal i červenou kartu," šel do sebe hráč.

Sportovec okresu Blansko (vyhlášení ankety ČUS, kulturní dům Letovice)
- Talenty: Milan Kučera – plavání, Blansko, Veronika Lebišová – tenis, Letovice, Ondřej Maulis – biketrial, Blansko
- Sympaťák: Petr Švancara – fotbal, FK Blansko
- Mladé kolektivy: FC Boskovice, mladší žáci, FK Blansko, mladší dorost
- Kolektivy: SC Svitávka – kolová, KST Blansko – stolní tenis ženy
- Akce roku: Křetínka Cup – závody dračích lodí
- Jednotlivci: Filip Dvořák, fotbal, atletika, Josef Hrubý – kulturistika, David Juran – fotbal, Michal Šafařík, Vlastimil Šafařík – silový trojboj, Adéla Šafářová – horská kola, cyklokros, Jan Kohut – běh, Václav Kolář – biketrial, Kamil Vašíček – boccia
- Síň slávy: Karel Pařil – basketbal, kuželky

A zůstal, aby předal ceny nejlepším mladým kolektivům. Ty totiž dostali také fotbalisti. Mladší žáci Boskovic a mladší dorostenci Boskovic.

Po skladbě David a Goliáš, kterou odehráli trumpetisté, pozval moderátor akce na pódium členy SC Svitávka Jiřího Hrdličku a Pavla Loskota. Mistři republiky v kolové převzali ocenění za kolektiv roku.

Hrdlička s Hasoněm se v minulém roce dostali i na mistrovství světa do Malajsie, kde zápasy s favority prohráli a skončili šestí. „Pro někoho je to úspěch, pro někoho ne, každopádně v kolové je teď asi deset let díra, chybí mládež, takže to teď bude mít každý nesmírně těžké," upozornil Jiří Hrdlička.

A jeho parťák doplnil vzpomínku na exotickou destinaci. „Byl znát časový posun a vyšší teploty, ale hrálo se nám dobře, škoda, že se nepodařil lepší výsledek," podotkl Loskot.

Druhým kolektivem vyhlásili organizátoři stolní tenistky KST Blansko, které patří poslední roky ke špici první ligy. Letos jsou druhé a budou bojovat o play off. To hrají první dva týmy.

Akcí roku se staly závody dračích lodí na letovické přehradě Křetínka Cup, vloni se jel už šestý ročník. „Mě to jenom jednou napadlo po dvou litrech vína, když jsem to viděl v televizi," odmítl starosta Letovic Vladimír Stejskal hlavní zásluhy na pořádání závodu a pozval na pódiu další členy organizačního týmu. A také připomněl, že další ročník úspěšného podniku přivítá Křetínka letos v srpnu.

Pěvecký sbor Cantamus poté zcela zaplnil podium a předvedl několik pěvecký čísel. Na řadu přišlo vyhlašování nejúspěšnějších jednotlivců. Ocenění převzali Filip Dvořák, fotbalista Boskovic a úspěšný atlet, který trénuje pod Jiřím Ošlejškem, kulturista Josef Hrubý, který se nedostavil, a další sportovci. Gólman Blanska David Juran se popíchnul se spoluhráčem Petrem Švancarou. „My se potkáme akorát v kabině. Ale jo, jednou se vrátil, v Uherském Brodě," odpověděl gólman na dotaz, jestli útočníka někdy potká na hřišti.

Respekt budila rodinná dvojice Šafaříků. Otec Michal a syn Vlastimil jsou mistry světa v silovém trojboji, divákům popsali tento sport a vrátili se k úspěšné sezoně. A kdo z nich je silnější? „Táta měl zraněné koleno, takže nemohl tolik trénovat, normálně bych nad ním ještě nevyhrál," připustil skromně mladší Vlastimil.

Všestrannou sportovkyni Adélu Šafářovou zastupovali rodiče, byla totiž zrovna na soustředění na Mallorce. V minulém roce sbírala úspěchy v horských kolech i cyklokrosu. Na jeviště vyskočil i nejlepší běžec z Blanenska Jan Kohut. Vloni vyhrál Půlmaraton Moravským krasem a v uplynulé sezoně také vylepšil také svůj osobní rekord na této trati. „Mladých nadějných běžců tady není moc, proto jim chci pomoct, aby se zlepšovali, aby už mě na Blanensku konečně někdo předběhl," poznamenal Kohut ke svým trenérským aktivitám. Jedním z vrcholů sezony pro něj bude jarní maraton v Praze.

Možná největší sportovní hvězdou na Blanensku je biketrialista Václav Kolář. V minulém roce vyhrál skoro všechny soutěže, ve kterých se objevil, na světě nemá poslední roky konkurenci. Připomněl, že obhájit titul nebude samozřejmé, je za tím především spousta dřiny.

Velký aplaus sklidil handicapovaný sportovec Kamil Vašíček, který také převzal ocenění v jednotlivcích. Je úspěšný hráč paralympijského sportu boccia, jeho snem je dostat se na paralympiádu do Ria de Janeira. Vašíček vysvětlil, o čem je sport, který můžou hrát i těžce handicapovaní. Podle jeho slov je to pro něj jedna z mála možností, jak se zapojit do kolektivu a vykonávat nějakou jinou aktivitu než rehabilitaci a ovládání počítače. Tento sportovec je svou energií a přístupem k životu i ke sportu vzorem mnohým zdravým lidem, kterým třeba chybí jen motivace.

Na závěr večera vstoupil mezi sportovní osobnosti Karel Pařil. Celoživotní sportovec zažil nejslavnější éru blanenského basketbalu, kdy se tady hrála první liga. „Tehdy hala praskala ve švech, chodilo okolo tisícovky lidí, další se už nevešli," zavzpomínal na dnes už jen těžko představitelnou návštěvnost Pařil.

V současnosti je úspěšným reprezentantem v kuželkách zrakově postižených. Cenu převzal od další legendy, olympioničky Olze Oldřichové. Večer zakončil raut a diskuze účastníků.