To je výsledek z jeho účasti na Zimním mistrovství České republiky v Trutnově. „Na tratích 100 a 200 m prsa neměl vůbec žádnou konkurenci a čtyřiadvacet soupeřů nechal daleko za sebou. Na stovce jim nadělil ztrátu téměř pět sekund a na dvoustovce dokonce dvojnásobek. Navíc na stometrové trati to rozjel tak rychle, že z toho byl nejlepší český výkon třináctiletých,“ popsala vystoupení fenomenálního Špačka trenérka Věra Vencelová. Letos podruhé přepsal statistiku Českého svazu plaveckých sportů. Poprvé to bylo před dvěma týdny na Velké ceně Brna, a to na poloviční trati. „Úctyhodný výkon v Trutnově má hodnotu 1:09,34 a je o 44 desetin lepší než doposud platný rekord,“ upřesnila Vencelová. Špaček se představil na zimním šampionátu ještě v dalších čtyřech disciplínách a ani jednou neodešel bez medaile. Na trati 100 m polohově získal stříbro a na 200 a 400 m polohově doplaval třetí, stejně jako na znakové stovce. Ve svých třinácti letech je jedním z největších talentů celého sedmdesátiletého období trvání plaveckého oddílu v Blansku.

Na mistrovství republiky do Trutnova se probojovaly z krajské kvalifikace další dvě výborné plavkyně blanenského oddílu. „První z nich Petře Pokorné se nejlépe povedla disciplína 200m znak, která jí vynesla osmou příčku. Druhá Hana Kopřivová doplavala mezi čtyřiadvaceti nejlepšími plavci republiky v disciplíně 200 m polohový závod patnáctá,“ uvedla Vencelová.

I Boskovice měly v Trutnově dvojnásobné zastoupení. Anna Tlamková byla úspěšná v královské disciplíně 100 m kraul. Podařil se jí zaplavat dlouho očekávaný osobní rekord, který jí zajistil bronzovou medaili. V dalších třech kraulových disciplínách skončila těsně pod stupni vítězů. Nevedl si špatně ani druhý zástupce Boskovic Martin Pospíšil, který doplaval sedmý v nejnáročnější trati 400 m polohový závod.

Současně s mistrovstvím v Trutnově se konaly šampionáty také v Litoměřicích a Prostějově. I zde měl blanenský oddíl zastoupení. „Mezi čtrnáctiletými se představila v Litoměřicích Veronika Zamazalová a za dvanáctileté v Prostějově bojoval Radek Burian. Osobní rekord Zamazalové na trati 200 m prsa stačil však jen na šestnácté místo. Na poloviční trati přinesl osobní rekord Buriana až devatenáctou příčku. Avšak nutno dodat, že už start na republikové soutěž je pro blanenský oddíl velký úspěch,“ vysvětlila Vencelová.