Na ledu je už pořádně živo. Několik mužů vytahuje z vody železnými háky kusy ledu. Vysekaný „bazén“ je zhruba čtyřikrát osm, deset metrů velký. „Voda má stupeň a půl. Teplota vzduchu je pět stupňů,“ hlásí Michal Moravec v modré bundě oddílu dálkového a zimního plavání Fides Brno. „Cože, jeden a půl stupně? Já říkal do novin, že voda bude mít maximálně jeden stupeň. Aby lidi nebrblali, že otužilci lezou do teplé vody,“ směje Andrej Dzuba ze Šošůvky. Po ledě se prochází v tričku a plavkách.

Opodál postává s šátkem na hlavě Petr Mihola. Přemožitel kanálu La Manche. „Dneska to bude spíš taková exhibice. Nebudeme ve vodě ale nějak blbnout. Každý tam vydrží podle svých možností, co zvládne,“ říká Mihola.

Kolem druhé hodiny napochoduje po skalním útesu na led přes dvacet otužilců včetně několika žen. Lážo plážo v sandálech a zabalení do ručníků. K mikrofonu před vysekanou díru v ledu doklouže i starosta Šošůvky Stanislav Šindelka. „Omlouvám se, že nejsem v plavkách, ale jak tady už bylo řečeno, neumím plavat. A taky bych k tomu nenašel odvahu, dneska do té vody vlézt,“ glosuje Šindelka.

Podle něj vznikl nápad na uspořádání otužilecké přehlídky zhruba před rokem, když potkal v zimě právě Andreje Dzubu se sekyrkou. „Říkal, že si jde vysekat bazén. Zasmáli jsme se tomu. Já to pustil z hlavy. Dělníci, co u nás opravovali kanalizaci, mi ale říkali, že do lomu se někdo chodí koupat. Byl to Adrej. No a pak nějak později vznikl nápad udělat takovou otužileckou přehlídku,“ dodává Šindelka.

Pak už to jde ráz na ráz. První je ve vodě místní otužilec Andrej Dzuba a po něm se do mrazivé vody noří další otužilci. Jsem rád, že tentokrát rubriku Na vlastní kůži můžu vynechat. „Je to ostrý bacha. Docela ta voda štípe. Kdyby se mi nechtělo tak moc čůrat, tak tam nevlezu,“ rozléhá se nad zamrzlým lomem.

Některým otužilcům se pobyt ve vodě náramně líbí a jakoby se jim nechtělo vůbec ven. Ráchají se, ochotně se nechávají fotit na ledu, tlačí ve vodě před sebou kru a publikum baví vtipnými hláškami. Po zhruba dvaceti minutách se ve vodě vystřídali všichni.

Jako jedna z posledních míří do vody i Dana Pročková z brněnského oddílu Fides. „Dneska to nebylo až tak moc studené. Podle mě příjemné namočení. Většinou plaveme tratě do sedmi set padesáti metrů. Voda mívá od půl stupně výš. V Šošůvce byla bezvadná atmosféra, přišla se podívat spousta lidí. Jsem ráda, že jsme mohli lidem přiblížit náš sport,“ říká na břehu zabalená v ručníku Pročková. Zimnímu plavání se věnuje šest let.

 

Autorka videa: Andrea Nováková