Do Olešnice, Hodonína a skiareálu Hluboké poblíž Kunštátu. Všude je na svahu alespoň čtyřicet centimetrů sněhu. V Olešnici dokonce osmdesát. V okolí sjezdovek jsou také upravované běžecké tratě. Jediný skiareál, který neotevřel své brány, jsou Hořice. Provozovatel sjezdovky Sokol Blansko bojuje s dluhy z přechozích let a hledá partnery, kteří by se podíleli na provozu tamního areálu.

Nejdříve se na Blanensku rozjely vleky v Olešnici, kde přivítali první lyžaře již v polovině prosince. Nyní se o víkendu na tamním svahu sveze pravidelně více než tisícovka lidí. Oblíbené je i noční lyžování při umělém osvětlení. Na své si v Olešnici přijdou také snowboardisté, kteří mají vyhrazenu přibližně třetinu z půlkilometrového svahu. „Na třetinu sjezdovky jsme sníh nahrnuli a dál ho neupravovali. To se líbí snowboarďákům, kteří v tomto úseku jezdí. Je to tam samá mulda,“ řekl šéf olešnického skiareálu Pavel Hlaváček. Podle něj sjezdovku hojně využívají také školy z Blanenska. „Od příštího týdne až do konce března sem vždy přijede na zimní lyžařský výcvik nějaká škola,“ dodal Hlaváček.

Jeho slova potvrdil ředitel Základní školy Jedovnice Michal Souček. Jedovničtí pro žáky prvního až pátého ročníku totiž v únoru připravili týden lyžování. „Olešnice není daleko a pro děti je to podle mě ideální. Není to ani moc drahé. Akci jsme udělali už loni a osvědčila se nám. Ráno přijedou ke škole autobusy naloží děti a dovezou je na svah. Odpoledne pak zpět. Kdyby byly problémy se sněhem nebo počasím, tak se jednoduše jede až druhý den,“ poznamenal Souček.

Snadná dostupnost a přijatelné ceny však na svah do Olešnice lákají zástupy lyžařů. Zvlášť když je skiareál na Hořicích zavřený. Na sjezdovce pak bývá pořádná tlačenice. „Do Olešnice jezdím lyžovat s přítelkyní. Na dvě hodinky po práci mi lyžování v Olešnici stačí. Z Blanska to není až tak daleko. Ale je to podle mého z nouze cnost. Na Blanensku totiž není moc možností, kde si zalyžovat a v Olešnici je většinou hlava na hlavě. Lyžaři se tam mačkají jak tučňáci. Raději jezdím na svah do Hamrů u Bystrého, kde je prudší sjezdovka a hlavně méně lyžařů. Ovšem je to o kus dál než do Olešnice,“ řekl Pavel Ondra z Blanska.

Kdo má raději jízdu v komornějším prostředí může v Olešnici nazout běžky a vyrazit do stopy na upravených okruzích nebo dát přednost jiné sjezdovce na Blanensku. Třeba v Hodoníně u Kunštátu. Tam otevřeli půlkilometrový svah minulý týden. Ve všední dny se lyžuje od čtyř hodin odpoledne do osmi večer. O víkendu se vlek rozjíždí v devět hodin. „O víkendu bychom chtěli postavit nějaké překážky a skoky pro snowboardisty,“ upřesnil provozovatel vleku Josef Kšica a dodal, že v okolí sjezdovky jsou také kilometry upravených běžeckých stop. „Dá se tam i bruslit. Když stopy zapadnou sněhem, snažíme se je co nejdříve upravit,“ uzavřel Kšica.

Z kopce sviští lyžaři také v Hlubokém u Kunštátu, kde leží přibližně čtyřicet centimetrů sněhu. Sjezdovka je také osvětlená. „Ve všední dny si zde lyžaři zalyžují od čtyř hodin odpoledne do osmi. O víkendu pak od devíti od rána do šesti večer. Zatím bez front. Na svahu máme i dětský vlek, který je zdarma. Pro děti máme vyznačenou i trať s kreslenými postavičkami,“ láká lyžaře Ivan Zoubek ze Ski clubu Kunštát. V okolí je upraveno také asi třicet kilometrů běžeckých tratí. „Jednatřicátého ledna chystáme závody pro děti,“ doplnil Zoubek.