„Všechna slova jsou zbytečná. Jsem strašně rád, že jsem to mohl vidět a být toho součástí, víc nemám co říct," neskrýval dojetí český trenér Petr Brejla. Na výhře se významně podíleli i dva hráči z blanenské malé kopané, Pavel Blaha a Adam Širůček, který vstřelil tři ze čtyř branek českého týmu.

Po dvou výhrách se Slovenskem narazila lvíčata poprvé na jiného soupeře. A po precizním disciplinovaném výkonu reprezentační jedenadvacítka poprvé nedostala branku. Za to se téměř čtyři stovky diváků odvděčily hráčům neutuchajícím aplausem. „Chválím všechny kluky za přístup, koncentraci a bojovnost, hodně nás nabudila také atmosféra. Jsme spokojení, že jsme dali dost gólů a zároveň jsme udrželi vzadu nulu, což je pozitivní. Na soupeře jsme se připravili, věděli jsme o jejich mentalitě, jak k fotbalu přistupují, že nevynechají jediný souboj. Jakmile ztratí balon, hned zase půjdou za námi, chtějí ho získat zpět," poznamenal český kapitán Lukáš Haspra.

Německý výběr do 21 let absolvoval premiéru, někteří hráči se poprvé viděli až den před zápasem. „Proto jsme i přes prohru spokojení. Víme o českém týmu, že je spolu déle a myslím, že jsme ukázali dobrý zápas," shrnul duel hostující trenér Marc Mülller.

Českým hráčům trvalo, než si srovnali mušku. Vedle pálili Blaha, Širůček i dvakrát Hloch. Po dvaceti minutách zamířil na odkrytou bránu Širůček, ale jeho pokus vykopl z brankové čáry německý zadák.

Vzápětí už milovická hala explodovala nadšením. Rohový kop Hulinského našel přesně nohu Širůčka, který otevřel skóre. „Zápas rozhodly i standardky, po dvou autech jsme dostali dva góly. Česko vědělo, co má hrát, a Německo se teprve učí malý fotbal," podotkl Müller. Ještě do přestávky měli dvě šance Krčál se Širůčkem, ale první minul branku a druhého vychytal gólman.

Po přestávce odstartovala smolná série milovického Dosoudila, jehož pokus nejprve chytil gólman, napodruhé střílel vedle. Na druhé straně se blýskl střídající český brankář Kunický, jenž vyškrábl ránu Kaula. Ve 39. minutě přišla česká pojistka. Nádhernou akci začal Dosoudil, Hloch prodloužil míč na Krátkého, který jej napálil do sítě. Stejný hráč sice pak propásl šanci na zvýšení, ale zastoupil jej opět Širůček, který skóroval po rohu Blahy.

Blanenský útočník pak tři minuty před koncem rozjásal milovickou halu, když zkompletoval hattrick. „Chtěl jsem dát gól a hlavně pomoct týmu k výhře, s hattrickem jsem vůbec nepočítal. Je to super," těžko hledal slova třígólový hrdina večera.

V závěru mohli čeští fotbalisté vstřelit pátou branku, jenže Dosoudilovi nebyla souzená. Po skvěle sehrané standardce střílel opět vedle.

Český kouč i přes prohru ocenil výkon německých hráčů. „Jsem samozřejmě rád, že jsme vyhráli. A pro mě osobně byl velký přínos, když jsem viděl Němce trénovat nebo když si po zápase udělali kolečko, vypovídali se z prohry a pak si ještě dali společné vyběhání, to je pro mě věc naprosto nevídaná. Klobouk dolů," dodal Brejla.

Jímavý okamžik nastal po děkovačce českého národního celku, když domácí kapitán Haspra předal reprezentační dres podepsaný kompletním českým i německým výběrem. Dostal jej chlapec, jehož při utkání zasáhl nepovedený odkop. Krásná tečka úspěšného českého utkání.

Česká republika – Německo 4:0 (1:0)

Branky: 20., 49. a 57. Širůček, 39. Krátký. Rozhodčí: Kubečka – Jenčík. ŽK: Ujčík – Hötting.