O víkendu měl na starosti zásobování závodníků, setkal se s nejlepšími z nich a zažil atmosféru mezinárodní akce na vlastní kůži. „Toho času na sledování závodů moc není, pracuje se od rána do večera," vysvětluje po návratu. Doma se zdrží den, vzápětí ho čeká další akce, Zimní olympiáda dětí a mládeže. Na konci ledna pak Mistrovsví Evropy v biatlonu.

Jak jste se dostal do organizačního týmu Světového poháru?

Šéf pořadatelů Jiří Hamza je můj kamarád. Od svých deseti let jsem se věnoval biatlonu, pohyboval jsem se mezi lyžaři, běžci, takže mě to přivedlo i mezi partu, která má na starosti takové závody.

Co přesně jste měl na starost?

Všechno, co se týká zásobování, objednávání zboží, rozvoz.

Takže jste byl i v kontaktu se závodníky?

Ano, týkalo se to VIP zóny, podali jsme si ruku, předával jsem jim různé věci.

To musíte být jazykově vybavený…

No, spíš než přes angličtinu se domlouvám italsky nebo rusky. Ale vždycky se nějak domluvíte, není to problém.

Jsou i v tomto sportu u elitních běžců nějaké hvězdné manýry?

Sem tam nějaká výjimka se najde, ale většinou jsou to normální lidé, není to jako ve fotbale. Oni jsou třeba půl roku bez rodiny a rádi se pobaví o normálních věcech.

Všude je problém se sněhem, odpadla tradiční Jizerská padesátka, jak to řešili na Vysočině?

Sněhu bylo dost, 29. prosince tady byl Český pohár v biatlonu, takže se využilo těch padesát centimetrů sněhu, dvoukilometrový okruh byl připravený dobře.

V Novém Městě byla tradičně výborná divácká kulisa. Vstupné bylo sice zdarma, ale šlo o sprinty, kde nemívá Česká republika medailisty. Čím si to vysvětlujete?

Vstupné dali pořadatelé zdarma jako poděkování divákům, kteří přišli loni na mistrovství světa. Na to, co se očekávalo, přišlo opravdu dost lidí. Přestože se těchto závodů neúčastní ty největší hvězdy z delších tratí a čeští reprezentanti jsou sice dobří běžci, ale ve sprintu nepatří mezi absolutní špičku. Tady na Vysočině mají kvalitně připravené závody prostě tradici, lidé se sem naučili chodit.

Bylo mezi diváky hodně cizinců?

Řekl bych, že tak ze dvou třetin tvořil publikum Češi, zbytek cizinci, Norové, Němci a další národnosti.

Měl jste čas sledovat i závody?

Zrovna v ten hlavní den je v čase závodů dost práce. Ona je to docela dřina, na nohou jste od šesti od rána do desíti do večera, takže na sledování závodů není moc času.

Vás teď čekají ještě další akce…

V neděli začíná Zimní olympiáda dětí a mládeže, což je celorepubliková akce v několika městech na Vysočině, 27. ledna pak začíná Mistrovství Evropy v biatlonu, na kterém se budu také podílet. I tady bude vstupné zdarma. Tam budou ti, co se nekvalifikovali na olympiádu, ale i tak se dá čekat spoustu špičkových závodníků, na to se těším.