Cyklista Josef Maňoušek, jezdící za oddíl Favorit Brno, se na začátku týdne vrátil z mistrovství světa juniorů. V Jihoafrické republice se blýsknul šestým místem na dráze ve scratchi. V silničním závodě jednotlivců skončil šestnáctiletý talent z Klepačova ve třetí desítce. „Šesté místo z mistrovství světa je zatím nejlepší výsledek, co jsem na dráze zatím zajel,“ řekl Maňoušek, který se v letošní sezoně zaměřil právě na dráhu.

Jaká byla tvoje cesta do reprezentačního výběru?
V juniorech jsem teprve rok. O nominaci jsem musel bojovat. Ještě zhruba týden před odletem nebylo úplně jasné, kdo vlastně pojede. Nakonec mi to vyšlo.

Počítal jsi, že bys mohl zajet takový výsledek?
No, abych pravdu řekl, já bych byl spokojený, kdybych na dráze v některé z disciplín dojel v první desítce. Ostatní jsem nějak moc neřešil.

Nakonec se z toho vyklubalo šesté místo ve scratchi …
Ano v hladkém závodě na deset kilometrů se pár klukům podařilo trhnout. Já byl mezi nimi. Balíku jsme dali kolo a já dojel jako šestý. V mé kategorii je zde docela nával, takže super.

A v dalších disciplínách?
Ještě jsem byl na dráze jedenáctý v bodovačce. Dvojice jsme bohužel nedokončili. Na silnici se mi také celkem dařilo. Dokončil jsem na třicátém místě.

Neměl jsi problémy s aklimatizací?
Ani ne. Letěli jsem týden dopředu, abychom se aklimatizovali. V Jihoafrické republice je zrovna zimní období, takže bylo něco kolem osmnácti stupňů. Problémy jsem neměl.

Tvojí specializací byla silnice. Teď jezdíš skvěle i na dráze. Čemu dáš přednost?
To se nedá takhle říct. Letos jezdím oboje, i když dráze tento rok dávám od zimy více.

Chodíš na gymnázium v Rájci. Dá se skloubit vrcholová cyklistika se školou?
Učitelé jsou v pohodě. Fandí mi a vychází mi maximálně vstříc.

Nejznámější cyklistický závod světa, Tour de France, zrovna vrcholí. Sleduješ ji?
Teď, když jsme byli pryč moc ne. Ale jak jsem doma, nenechám si přenos ujít. Roman Kreuziger jede skvěle. Na to, kolik mu je, klobouk dolů. Nejvíce mě baví kopcovité etapy.

Na Blanensku se je spousta závodů horských kol. Zkusil jsi někdy závodit?
Přiznám se, že mě horská kola moc nelákají. Sem tam si na bajku vyjedu, ale málo. Když náš klub pořádá nějakou akci, tak jedu, ale jinak se na horské kolo moc nehrnu.

Sezona ještě zdaleka nekončí. Co tě čeká?
Chtěl bych se nominovat na několik závodů do ciziny. Uvidíme. Dnes odjíždíme na etapový závod do Lanškrouna. Měl bych jet i na mistrovství Evropy juniorů v Polsku. Bodovačku a snad i scratch.

Kam si vyjedeš, když jsi doma a trénuješ?
Mám oblíbený okruh přes Olomučany, Adamov, Bílovice a dál na Ochoz. Z Ochozi do Křtin a přes Jedovnice zpět. Ten jezdím často.