Olympiáda dětí a mládeže je projekt Českého olympijského výboru, zaměřený především na žáky základních škol. Jednotlivé kraje vyberou nejlepší sportovce ze svých regionů a jednou za dva roky se tato krajská družstva sjedou k celorepublikovému klání. Nedílnou součástí celých her jsou kromě sportovních odvětví i výtvarná, literární, hudební či divadelní soutěž. V historii letní Olympiády dětí a mládeže nezná historie jiného vítěze než družstvo Jihomoravského kraje.
To i letos stanulo v celkovém hodnocení na prvním místě. V jeho výběru se do bojů o olympijské medaile zapojila také řada sportovců z Blanenska. Medaili z nejcennějšího kovu si přivezla blanenská atletka Jana Sotáková, která dominovala běhu na tři sta metrů.
Na nejvyšší ocenění dosáhl také tenista Sokola Letovice Tomáš Elísek. A hned dvakrát. Jako nejvýše nasazený vyhrál dvouhru a v páru se Zinkem ovládl i čtyřhru. „Je to můj největší úspěch. Já zatím tak velký turnaj neuhrál. I když zde v mojí kategorii nebyla absolutní špička, byl turnaj silně obsazen,“ poznamenal Elísek, který ve dvouhře neztratil jediný set.
Fotbalovým turnajem proplula bez potíží také jedenáctka fotbalistů Jihomoravského kraje za niž nastoupil i Tomáš Kunc z Rájce Jestřebí. Další zlaté přidali stolní tenista David Kvíčala ve čtyřhře a cyklista Jiří Svoboda.
Bronz vybojovala výprava baseballistů. Těch vyslal blanenský baseballový klub Black Hill celkem šest. V soutěži judistů se blýskl čtvrtým místem blanenský borec Štěpán Torkoš. „Olympiáda byla super. Moc se mi zde líbilo. Škoda, že mi nevyšel semifinálový souboj. Půl minuty před koncem mě soupeř přehodil. Ale dostal za to více bodů než asi měl. No a mně se už nepodařilo srovnat,“ vzpomenul Torkoš smolnou semifinálovou prohru se Šmehlíkem. Čtvrté místo připojila i další blanenská judistka Štěpánka Puklová.
„Trať nebyla nikterak náročná, ale mně to prostě nejelo. Ale zazávodil jsem si dobře. Fajn bylo srovnání se soupeři, co už jezdí ve třídě kadetů,“ poznamenal biker Radim Kovář jezdící z oddílu Moravec Sokol Benešov. V závodě horských kol skončil sedmý.