Ani hustý liják však nesmyl úsměv z tváří dvou jezdců. Blanenských Václava Koláře a Ondřeje Šenka. Šenk si o víkendu dojel, jako už poněkolikáté na vrcholných akcích, pro stříbrnou medaili a podtrhl tak svoji výtečnou sezonu. Kolář ve své první sezoně v kategorii Elite vyrazil všem dech a celkově skončil pátý. Několikanásobný světový šampion v mládežnických kategoriích tak hodil rukavici nejlepším jezdcům světa do nadcházející sezony. „Super, paráda. Sám jsem vůbec nečekal, že to může dopadnout takhle,“ neskrýval nadšení ostřílený biketrialista Kolář, který je v sedmnácti letech jednou z nejzářivějších hvězd biketrialové scény.

Třetí díl seriálu mistrovství světa hostilo po Španělsku a Francii Japonsko. Tratě v Itadori tradičně neoplývají těžkými sekcemi. Ovšem v případě deště je vše rázem jinak. Přesně to se stalo. „V pátek se šlo na kontrolu tratě. Vypadalo to, že nepůjde o náročný závod. Jenom v Elite bylo několik obtížných skoků,“ řekl trenér blanenských biketrialistů Radim Kakáč. Jenže v pátek začalo pršet a celou sobotu nepřestalo. Ve všech sekcích se střídalo bláto s kluzkými kameny.

V kategorii Benjamin živil medailový sen Ondřej Šenk. Po špatně zajetém prvním kole skončil v závodě devátý. Stejně se však vedlo i jeho nejbližším soupeřům. Ani toto umístění Šenka nepřipravilo o stříbrnou medaili. V Šenkově sbírce už je to několikátá stříbrná z vrcholných akcí. V Minime se do první desítky dostal další z Blanenských Václav Gryc. Junior Martin Kakáč, který se před mistrovstvím kvůli zraněné ruce do sedal příliš nedostal, skončil celkově čtrnáctý.

Třetí a šesté místo v úvodních závodech katapultovaly Václava Koláře do nejužší světové špičky. Kolář měl navíc reálnou šanci v posledním závodě zkusit zabojovat v Elite o medaili. Několik chyb v závěru sekcí ho nakonec odsunulo na celkové páté místo. „Po závodě jsem se chvíli mračil. Mrzely mě ty chyby při dojezdech. Zajedu sekci úplně čistě, ale v závěru je skok, který nedám,“ vysvětloval Kolář, který v sedmnácti letech dokonale zaskočil esa biketrialu Comase, Bartáka či Teraie. V prvním závodě ve Španělsku doslova šokoval svým třetím místem. „No kluci kulili oči. Přece jen dostat se v mých letech do Elite a ještě zajet takový výsledek je úspěch. Ale já zůstávám na zemi. Na ty nejlepší ještě nemám. Ukázalo se to hlavně na obtížných skocích. Já chyboval. Oni ne,“ dodal skromně Kolář, který má v plánu přes zimu absolvovat přípravný kemp se španělskými esy v čele s Comasem.