Jenže ouha. Za okamžik stojíte s otevřenou pusou. Ten drobek prolétl zrádným úsekem jako raketa a ani jednou při tom nešlápnul na zem. Ondřeji Šenkovi je dvanáct a kamarádi z blanenského biketrialového oddílu mu říkají Cvrček. Jenže on už si letos doskákal potřetí pro stříbrnou medaili na mistrovství Evropy. „Na mistrovství světa bych chtěl být na bedně. Třetí místo by byla paráda,“ přeje si nadějný biketrialista, který v květnu zvítězil v anketě Blanenského Deníku Sportovec měsíce. Za několik dní jede Šenk na první závod světového šampionátu do Španělska.

Vyhrál jsi internetovou anketu Blanenského Deníku Sportovec měsíce května. Sledoval jsi průběh?
Ano. Přetahoval jsem se dlouho s bikerkou Nikolou Hlubinkovou, co jezdí horská kola za Moravec Benešov. Chvilku vedla ona, pak zase já. Nakonec to vyšlo mně. Děkuji všem, co mi dali hlasy. Do hlasování se zapojila spousta mých kamarádů z biketrialu a známých.

Jak ses vlastně dostal k biketrialu? Je to poměrně netradiční sport …
Úplně jednoduše. Jednou jsme s taťkem šli v Blansku lesem a nad Palavou se zrovna jely biketrialové závody. Mě strašně zajímalo, jak to ti kluci dělají. Líbilo se mi, jak hopsají po šutrech a co všechno s kolem dokážou. V blanenském oddíle nám půjčili kolo a já začal jezdit.

Vzpomeneš si ještě na svůj první závod?
Úplně přesně. Jelo se v Olomouci. Mně bylo šest nebo sedm let a skončil jsem beznadějně poslední.

Začátky nejsou jednoduché. Postupem času ses ale začal zlepšovat a přišly první výsledky …
Mě biketrial od začátku hodně chytil. Je pravda, že jsem měl období asi půl roku, kdy mě to moc nebavilo, ale nějak jsem to překousl a jel dál.

Vadilo ti, že všichni jezdili ze začátku lépe než ty?
Možná trochu. Ze začátku jsem měl hodně staré kolo, které mi nesedělo. Já byl malej a kolo moc velký. Navíc takový veterán. Přijeli jsme na závody a všichni hleděli. Ty jo, co je to za veterána (úsměv). V příští sezoně mi naši pořídili nové kolo a to mě nakoplo. Biketrial mě začal zase bavit. Teď jsem úplně v pohodě. Baví mě to.

Spousta kluků v tvém věku hraje třeba fotbal. Dělal jsi taky nějaký jiný sport?
Já původně začínal se sportovní gymnastikou.

Pro biketrial výborný základ, ne?
Určitě. Posilovalo se tam. Spousta cviků na pružnost a mrštnost. Všechno se mi pak v biketrialu hodilo.

Máš za sebou nepočítaně závodů. Na který vzpomínáš nejraději?
Nezapomenu na první závod, který se mi podařilo vyhrát. Jelo se v Březové u Sokolova. Soupeřil jsem tehdy s Tadeášem Křížem. Porazil jsem ho a získal titul mistra republiky.

Letos jsem si prošel některé sekce při jednom ze závodů mistrovství republiky v Blansku. Měl jsem co dělat, abych je prošel po svých bez nehody. Je biketrial nebezpečný sport?
Ono to kolikrát vypadá hodně nebezpečně. Hlavně skoky. Ale pokud můžu srovnat, mně přijde srovnatelně nebezpečný fotbal. Tam vám někdo přišlápne nohu a bolí to zhruba stejně jako v biketrialu při pádu na překážce.

Ale přesto. Viděl jsem loni hrůzostrašný pád jednoho z blanenských jezdců. Tuším, že to byl některý z bratrů Grycových?
Jo, to byl Milda Gryc. On je tak trošku kaskadér (úsměv). Jasně, že něco nebezpečné je. Ale většinou se trénuje v dost podobných podmínkách, ve kterých se pak jede závod. Jezdci tak většinou ví, do čeho jdou. Nebezpečné jsou pády na hlavu, ale těm se dá předejít. Člověk prostě musí umět padat.

Umět padat. Dá se to nějak natrénovat?
Já to netrénuji, takže nevím. Nejhorší zranění, co jsem měl, byla naštíplá ruka a podvrtnutá noha.

Tento rok jsi vybojoval stříbro na mistrovství Evropy v Belgii. Při pohledu na statistiky je to už tvoje třetí stříbrná medaile z Evropy …
Jo, zase druhej. Dvakrát mě porazil Miro Kolárik ze Slovenska. A o dost. Teď už to bylo těsněji.

Při závodě působíš uvolněně, jakoby všechno šlo mimo tebe …
No tak to právě jenom vypadá. Ve skutečnosti jsem strašně nervózní a rozklepanej. Na mistrovských závodech s tím mám docela problém. Jezdím hůř než doma.

Jak s tím bojuješ?
Snažím se hodit chybu na trati za hlavu a jet dál. Nic jiného se s tím nedá dělat. Dal jsi pětku. Nevadí, teď už to bude bez chyby.

Za týden tě čeká mistrovství světa. Příprava je v plném proudu ….
Pojedu na přípravný kemp Pepy Dresslera. Je tam spousta instruktorů z řad elitních jezdců, včetně Vaška Koláře. Bude to super. Dá se od nich okoukat spousta věcí.

Světový šampionát se blíží. Máš šanci na medaili?
Chtěl bych na bednu. Třetí místo by byla paráda. Uvidíme.

Zmínil jsi Vaška Koláře. V biketrialu je hvězdou první velikosti. Spousta kluků by chtěla jezdit jako on …
Vašek je třída. Navíc dost často s ním v Blansku chodíme trénovat. Ale je spousta dalších super jezdců, od kterých se dá naučit něco nového. Každý má svůj osobitý styl. Mně se třeba líbí styl Benita Rosse.

V ostatních sportech bývá mezi soupeři dost často bariéra. V biketrialu spolu vycházíte?
Úplně v pohodě. S klukama jsme kamarádi. Jenom v závodě jsme soupeři.

Díky biketrialu hodně cestuješ. Procvičíš si určitě angličtinu …
No učím se anglicky. Na vysvědčení jsem měl dvojku. Myslím, že dobrý. Když to jinak nejde, domluvíme se rukama, nohama (úsměv). Při závodech jsme v kempu společně. Češi, Japonci, Francouzi. Na procvičení angličtiny je to super.

Máš nějakou oblíbenou trať, kam se rád vracíš?
Mám rád Japonsko. Parádní prostředí a nápadité tratě. Naopak nemám rád lehké sekce a rovinu. Tam vždycky nasekám spoustu chyb. Vyhovují mi těžší úseky.

Projedeš se i na normálním kole?
Dřív jsem toho moc nenajezdil. Ale teď mám nové horské kolo. S dědou už jsem párkrát vyjel.

KDO JE ONDŘEJ ŠENK

Věk: 12 let
Škola: ZŠ Dvorská (Blansko)
Biketrialu se věnuje: pět let
Kategorie: Benjamin
Kolo: Monty 221 Ti
Vzor: Václav Kolář, Benito Ross
Přezdívka: Cvrček
Oddíl: AMK Blansko
Úspěchy: 3 x 2. místo ME, 3. místo na MS (Poussin)

www.flip96.estranky.cz