„Postavil jsem naschvál dva týmy, aby byla soutěž dramatičtější a hlavně aby si kluci uvědomili, že konkurence číhá i v domácích řadách. Vítězství jim donekočna padat do klína nebude,“ usmívá se dlouholetý trenér boskovických vzpěračů Čestmír Sekanina a dodává, že by příští rok rád uspořádal mistrovství do sedmnácti let v domácím prostředí.

Pohár starosty je už skoro tradičním zakončením vzpěračské sezóny v Boskovicích. Jak si vedli domácí tentokrát?
Více než dobře. Petr Mareček vyhrál žáky, Lukáš Liška mladší juniory a Michal Liška juniory starší. Naschvál jsem poskládal dvě vyrovnaná družstva, která se umístila na nejvyšších pozicích.

Že béčko porazí áčko, jste ale asi nečekal, nebo ano?
To mě překvapili. Do áčka jsem Marečkovi a Lukáši Liškovi přidal Míšu Páralovou. Je ale dobře, že nevyhráli. Potřebují si uvědomovat, že jim konkurence roste všude.

Jaká byla účast?
Původně měly přijet týmy z Polska a Slovenska, ale hlavně kvůli nemocem se na poslední chvíli všichni omluvili. I tak jsme ale museli bojovat se silným Zlínem a Holešovem.

Boskovičtí starší žáci se nedávno stali mistry České republiky v družstvech a také v jednotlivcích sbírají vaši vzpěrači jednu medaili za druhou. Zbývá jim ještě na domácí závod motivace?
O motivaci není nouze. Představit se před domácím publikem a zvedat nad hlavu činky za povzbuzování známých, za to stojí. Tahle soutěž ale není jenom o výkonech. Je to takové poděkování závodníkům i trenérům za celou sezónu.

Pohár starosty se konal v Boskovicích letos už po čtvrté. Zvyšuje se úroveň soutěže?
Myslím si, že ano. Letos jsme viděli zase řadu krásných výkonů a také atmosféra byla výborná.

Dostanou teď vaši svěřenci alespoň chvíli oddych?
Já jsem jim řekl, ať si dělají přes Vánoce, co chtějí. Oni jsou ale takoví nadšenci, že stejně budou chodit trénovat. No a hned po Novém roce mají povinně nástup všichni.

Takže v příští sezóně bude sbírání medailí pokračovat?
Doufám, že ano. Rád bych přímo tady v Boskovicích uspořádal Mistrovství České republiky do sedmnácti let. Máme Marečka, Hovjackého a Parolka čili tři aspiranty na titul. Myslím, že větší důvod pro to, uspořádat tenhle vrchol sezóny v domácím prostředí už nebude.

A co noví vzpěrači? Je o tento sport v Boskovicích pořád zájem?
Zatím to musím zaklepat. V lednu budu dělat další nábor, takže uvidíme, kolik nových talentů se zase objeví.

ONDŘEJ BACÍK