O dva měsíce později už je v celé věci jasno. „Extraligu hrát stoprocentně budeme. Máme dostatek kvalitních hráčů i financí,“ říká zkušený vedoucí blanenských baseballistů. Olympii podle něj čeká skvělá budoucnost, ve které bude tým těžit z práce s mládeží.


Hned na začátek nejdůležitější otázka. Bude Olympia hrát extraligu?
Vidím to velmi nadějně. Trenér Pavel Procházka vede A tým velice dobře a k dispozici má široký kádr. Zápasů bude opravdu hodně, ale zatím to vypadá, že hráčů máme dostatek.

Po postupu jste mluvil o nezbytných posilách. Jak daleko jste se zatím dostali v jednáních?
Chceme hrát především se svými odchovanci. V týmu nebudou chybět Lukáš Macek se Zdeňkem Kocmanem a po dlouhém zranění a několikaleté pauze se do hry znovu zapojuje i Roman Kašpárek. Všichni to jsou zkušení hráči a tým určitě posílí, takže to doplňování kádru nakonec nebude nezbytné. S posilami ze zahraničí, na rozdíl od ostatních klubů, rozhodně nepočítáme.

Jsou hráči ze zahraničí skutečně takovou posilou?
Velkou. A nejde jenom o kvalitu. Když se do týmu zapojí jeden zkušený Američan, je to pro všechny obrovská vzpruha a motivace. Do budoucna se tomu není proč bránit, ale letos na to opravdu peníze nejsou.

Hodně se mluvilo o zániku klubu Express Brno, ze kterého by mohli vzejít někteří volní hráči. Jak to vypadá?
Express se zřejmě nakonec spojí s Hrochy Brno. Hráči na přestup se tak objeví, ale budou za peníze. Volným posilám se nebráníme, ale kupovat hráče určitě nebudeme.

Když mluvíme o penězích, je už jisté, že klub zvládne posun do vyšší soutěže také finančně?
Náklady budou určitě stoupat. Hraje se dražšími míči a dražší pálky se v zápasech lámou jedna za druhou. Budeme platit vyšší startovné a to ještě zdaleka není vše. Ke stabilním sponzorům se ale přidali další, takže bychom to měli zvládnout.

Myslíte, že kromě sponzorů přitáhne extraliga i více diváků?
Tohle na extralize nezáleží. Důležité je, co budeme předvádět na hřišti. Když jsme tady hrávali před pár lety, chodilo i tři sta diváků. Ve druhé lize jsme někdy hráli tak na půl plynu, ale teď bude zase o co bojovat. Když kluci ukážou nasazení, věřím, že diváků bude chodit víc.

Současná Olympia staví na vlastních odchovancích. Jak to bude do budoucna?
Úplně stejně a jinak to ani dělat nejde. Zanedlouho dobudujeme mládežnický areál a práce s dětmi bude vždycky naším základem. Sport se dělá pro radost a největší radost ze sportu mají děti. Když pak vyrostou a stanou se důležitými oporami A týmu jako například Lukáš Macek, Zdeněk Kocman nebo Jakub Veselka, je to pro trenéry obrovské uspokojení.

Jaký je rozdíl v kvalitě první a druhé ligy?
Obrovský. Minulou sezónu nás byl schopen zastavit jediný nadhazovač. V extralize se mu kvalitou vyrovnají úplně všichni. Slabí hráči tam prostě nejsou.

Jak tedy vidíte šance Olympie?
Na titul určitě nepomýšlíme. Loni jsme si řekli, že nemusíme do extraligy, ale chtěli bychom hrát minimálně baráž. Nakonec z toho byl postup. Letos se budeme naopak snažit vyhnout sestupu a třeba se znovu umístíme lépe, než jsme čekali.

Co bude v extralize nejdůležitější?
Záleží, jak se bude dařit nadhazovačům a jestli se nám podaří zlepšit pálku, protože ta je podle mě největší slabinou našeho týmu.

Co podle vás stojí za letošními úspěchy blanenských baseballistů?
Trenér Pavel Procházka to vzal za správný konec. V týmu je skvělá nálada a určitě v tom bylo také trochu štěstíčka. Hlavní podíl ale mají samozřejmě sami hráči, kteří dospěli a podávají mnohem spolehlivější a stabilnější výkony. Výhodou určitě bylo i to, že postup nebyl podmínkou, a tak jsme nehráli pod tlakem.

Letos to ale bude psychicky náročnější. Jak vypadá zimní příprava?
Kluci teď makají jako nikdy. Mají vícefázové tréninky, chodí na spinning a do posilovny. Uvidíme, jak se s tím poperou, ale já mám dojem, že chuť mají obrovskou.

Kdo by měl být největší oporou týmu?
Z nadhazovačů určitě Procházka s Kocmanem a na pálce Macek s Veselkou. Zapomenout nesmím ani na Kašpárka a Navrkala. Z těch mladších pak Konvalinka s Němcem a určitě i sedmnáctiletý talent David Lošťák.

Talentovaný mladý nadhazovač Štěpán Havlíček se vrací do Ameriky?
Vrací, ale ještě předtím možná stihne něco odehrát a doufám, že se k nám znovu připojí na podzim, protože ta sezóna je tam o něco kratší. Byl by cennou posilou.

ONDŘEJ BACÍK