Tradiční mezinárodní běžecký závod obsahuje sedm etap v sedmi po sobě následujících dnech. Každá etapa má délku maratonu a probíhá velmi členitým terénem s převýšením až 900 metrů. Pro konečné pořadí se jednotlivé časy sčítají. „Když jsme tuto soutěž zakládali, tak to nebylo o závodění, ale výhradně jako setkání východu se západem. I Ukrajinců s Američany. Trochu z toho zůstalo dodnes. Nejde o to, někoho porazit, ale být tady, získat nějaké zkušenosti od druhých lidí. Takže ani současný ultramaraton není ryze sportovní událost, ale akce, kde se lidé potkávají a při závodě si povídají,“ zdůraznil spoluzakladatel Moravského ultramaratonu a také jeho aktivní účastník Tomáš Rusek.

Jeho jméno ovšem letos ve startovní listině chybí. Má po operaci kolene a po dobu ultramaratonu prý bude mít naopak jakýsi klidový režim a bude se věnovat pořadatelským povinnostem. Tradiční a zajímaví běžci ale chybět nebudou.

Třetí závod Poháru Drahanské vrchoviny v závodech horských kol vyhrál v Protivanově Aleš Zatloukal z Vícova (č. 13).
Biker Jiří Ošťádal prohnal favority. Udržel vedení v Poháru Drahanské vrchoviny

Nejstarším účastníkem by měl být Josef Holý z Moravské Slavie Brno (ročník 1941), z místních borců např. Rudolf Krajča (1965), který bojuje o dres české reprezentace v utramaratonu a na mistrovství republiky ve čtyřiadvacetihodinovce by chtěl uběhnout 230 kilometrů. Jen výjimečně chyběl na startu Slovák Ivan Ďurkovský (1958) a vícekrát stál i na nejvyšším stupínku vítězů.

Etapy MUM
Neděle 1. července – Lomnická (start 14.00)
Pondělí 2. července – Boskovická (15.00)
Úterý 3. července – Blanenská (15.00)
Středa 4. července – Tišnovská (15.00)
Čtvrtek 5. července – Olešnická (15.00)
Pátek 6. července – Bystřická (15.00)
Sobota 7. července – Cimrmanova (Lomnice, 8.00)

Skoro všechny ročníky běžela Sigrid Eichnerová z Berlína. Žena, která má na svém kontě nejvíc maratonů na světě. „Před třemi roky u nás uběhla dvoutisící a teď už určitě nasbírala desítky možná stovky dalších. Určitě tu něco odběhne i Blanenčák Michal Krška. To je výjimečný člověk. Vloni oslavil Kristovy roky a má kardiostimulátor. Je protipólem lidí, kteří naříkají, že nemohou běhat třeba proto, že je píchlo v malíčku,“ upozornil Rusek.

Obhájit loňské prvenství mezi muži chce brněnský vytrvalec Daniel Orálek. „Ale nějak speciálně se nepřipravuju. Pro mě je to součást tréninku. Všechny etapy jsou zajímavé, ale nejvíc se mně líbí poslední. Nejtěžší je první, pak už si člověk na zátěž zvykne. Ale vzhledem k tomu, že máme mírné limity, tak si myslím, že i tento ultramaraton může zvládnou každý, kdo má dostatečné odhodlání a samozřejmě i trochu natrénováno,“ potvrdil i obhájce titulu, že atmosféra tohoto klání není jen výhradně soutěžní.

Početně by celková účast měla být zhruba na stejné úrovni jako loni. Na kompletní ultramaraton se přihlásilo 62 běžců, z toho něco přes dvacet cizinců. Nejvíce Němců, šestnáct závodníků, dále Slováci, Maďaři či Poláci. Do závodu „minimum“, kam se započítávají jen tři etapy, je předem přihlášeno pětatřicet lidí. Do jednotlivých závodů se lze přihlásit ještě těsně před startem.

Přibližně půlmilionovou škodu způsobil požár rodinného domu v Bukovince.
Noční požár rodinného domu v Bukovince: škody sahají k půl milionu

Celý Moravský ultramaraton je zároveň mistrovstvím České republiky v etapovém ultramaratonu a třetí etapa – Blanenská – se započítává do Okresní běžecké ligy.

Nedělní start v Lomnici bude ve 14.00 hodin, druhá až šestá etapa odstartují v 15.00, do sedmé opět v Lomnici vyběhnou vytrvalci v sobotu 7. července v 8.00 hodin. Všechny závody se poběží za normálního silničního provozu.