Svoji premiérovou účast na regionální MTB sérii Merida-Delikomat-Grena cup proměnil v Drahanech Tomáš Satinský v prvenství. Dvanáctý muž celkového pořadí elity mužů loňského Českého poháru profitoval z technických potíží favoritů a druhého v cíli Milana Šustka porazil o bezmála minutu. „Bylo to dnes takové bikové kritérium, trať rychlá a vcelku nenáročná, pro mě dobrá součást přípravy na blížící se úvodní závod Českého poháru,“ zhodnotil závod sympatický biker.

Druhý závod „Vrchoviny“ překonal účastnický rekord z ouvertury v Bořitově: 223 bikerů se utkalo na třech variantách tratí. Premiérově se prezentovali renomované bikové týmy z Čech SCOTT Scania Team Kolín a Česká Spořitelna MTB Team, které patří k naší absolutní špičce.
V nejmladších dětských kategoriích se dočkali obhajoby prvenství z Bořitova Kristýna Kolářová (Kořenec), Tomáš Obdržálek (Cyklo MXM Hulín), Michaela Bojková (Ostrava), Michael Vavřík (Valašské Meziříčí) a Nikola Bajgerová (Stará Ves nad Ondřejnicí).

Jinak tomu bylo v kategorii chlapců 10-12 let, kde se prosadil stylem start cíl kořenecký Patrik Kolář a vítězi z Bořitova, Matěji Průdkovi, nadělil v cíli půlminutu. Zatímco v kategorii starších žákyň opět suverénně kralovala Nikola Hlubinková, mezi stejně starými chlapci se na startu odehrálo drama: vítěz z Bořitova Adam Sekanina se opřel do pedálu tak mocně, že mu „vystřelila“ tretra ze šlapátka a vytáhlý biker šel z vedoucí pozice k zemi. Sekanina, byť odjel ze stadionu poslední, předvedl famózní stíhací jízdu a v cíli finišoval jako čtvrtý.

V juniorech potvrdil úlohu favorita „Apač“ Milan Svoboda, který loni skončil v Českém poháru na jedenáctém místě. V Drahanech ujel soupeřům o půl minuty.

Eva Zemánková si s obdobnou jistotou dojela pro vítězství ve stejné kategorii děvčat. A to se ještě v posledním kole potýkala s technickým problémem: „Poškodil se mně jeden článek na řetězu, šlo špatně řadit, v závěru jsem musela zpomalit,“ svěřila se v cíli benešovská bikerka, která se díky bronzu z Bořitova ujala vedení i v průběžném pořadí.

Vrcholem dne byl závod elity mužů a žen. V ženách zvítězila favorizovaná Šárka Chmurová před Martinou Němcovou. „Abych pravdu řekla, vyhovují mi více techničtější a kopcovitější tratě, ta dnešní byla rychlá a celkem snadná,“ uvedla Chmurová.

V závodě mužů udával od startu tempo především Satínský se Šustkem, za nimi jezdil s minimálním odstupem Mlynář. Tomu však vystavily stop technické problémy, a když se Satinskému podařilo v druhé polovině závodu Šustkovi poodjet, bylo o výsledku rozhodnuto. „Každopádně to byla pro mě dnes kvalitní příprava, jsem spokojen,“ glosoval závod vítězný Satinský.

Vrchovina pokračuje třetím dílem 23. května na Okrouhlé. Tento závod bude generálkou na Český pohár horských kol, který se na okrouhlecké trati pojede o dva týdny později.

2. závod Merida-Delikomat – Grena cupu – Drahany

Dívky do 6 let: 1. Kolářová (Kořenec). Chlapci do 6 let: 1. Obdržálek (Cyklo MXM Hulín). Dívky 7-9 let: 1. Bojková (BIKE 2000). Chlapci 7-9 let: 1. Vavřík (Val. Meziříčí). Dívky 10-12 let: 1. Bajerová, (BIKE 2000). Chlapci 10-12 let: 1. Kolář (Kořenec). Dívky 13-15 let: 1. Hlubinková, 2. Parolková ( obě MORAVEC). Chlapci 13-15 let: 1. Obdržálek, 2. Procházka (oba Cyklo MXM Hulín), 3. Šafář (MORAVEC). Juniorky: 1. Zemánková Eva (MORAVEC), 2. Stodůlková (Bike Pro Racing team), 3. Tlamková Tereza (MORAVEC). Junioři: 1. Svoboda (SCOTT Scania Kolín), 2. Svorada (Česká Spořitelna MTB Team). Muži OPEN: 1. Rygl (Pell´s Team). Ženy Elite: 1. Chmurová (MaxCursor), 2. Němcová (Pell´s Hard Bikers). Muži Elite: 1. Satinský (SCOTT Scania Kolín), 2. Šustek (Volvo Auto Haase)

PETR KOUDELKA