Končina, kde se většina byznysu točí kolem ropy. Země přepychu. Ráj arabských šejků Dubaj. Blanenská plavkyně Silvie Rybářová, která závodí v dresu Komety Brno, si minulý víkend vyzkoušela v dubajské zátoce Dubai Creek závod světového poháru na deset kilometrů. „U nás doma není na desítce prakticky žádná konkurence. Pokud se chci věnovat dálkovému plavání na úrovni, musím jezdit na závody do zahraničí. Do Dubaje jsem měla šanci jet, tak jsem ji využila,“ řekla Rybářová, která ve více než třicetičlenném startovním poli dohmátla jako dvacátá. Čtyřicet vteřin za vítězkou.

Jak vypadala závodní trať v Dubai Creek?
Přímo na volném moři se nezávodilo. Plavalo se v zálivu, kde byl vyznačen dvoukilometrový okruh. Ten jsme musely zvládnout pětkrát. Na konci každého kola jsme se mohly občerstvit u loďky, na které byli trenéři a doprovod.

Volné moře to sice nebylo, ale ve vodě se určitě proháněly ryby a živočichové, na které asi při plavání doma nenarazíte …
Jestli myslíte žraloky, tak z těch jsem strach neměla. Zátoka, kde se startovalo, byla však plná medúz. Některé mě popálily, ale nebylo to tak hrozné. Jinak byl závod v pohodě.

Kolik závodnic nastoupilo na start?
Bylo jich přes třicet. Obsazení bylo ale podle mého kvalitnější než na posledním mistrovství světa v Římě. Byl to předposlední závod série Světového poháru a šlo o celkové pořadí. Také tam mohlo plavat více závodnic z jedné země než na mistrovství světa.

Bylo to napínavé až do poslední chvíle, nebo se už po startu dostaly favoritky do vedení?
Celý balík závodnic se držel přibližně devět kilometrů pospolu. Sice se občas někdo pokusil o únik, ale ostatní se za chvíli dotáhli. Kilometr před cílem začala ta pravá mela. Byl to boj o výhodnou pozici. Dostala jsem spoustu kopanců a ran. Bohužel se mi nepodařilo zachytit nástup hlavní skupiny a zůstala jsem zpět. Ale v cíli byly odstupy minimální. Po vteřinách. Já na dvacátém místě ztratila na vítězku čtyřicet vteřin. S časem a výkon jsem spokojená.

Už v minulé sezoně jste se při tréninku i závodech více zaměřovala na kraulové disciplíny a delší tratě. Přicházíte dálkovému plavání na chuť?
Určitě nechci svoje tradiční disciplíny úplně vypustit. Třeba dvoustovku motýl bych chtěla plavat dál. Ale je pravda, že se nyní věnuji spíše kraulovým disciplínám. Je to pro mě výborný trénink na delší tratě. Chtěla bych se totiž pokusit splnit limit na deset kilometrů pro olympiádu v Londýně v roce 2012. Je to sice hodně daleko, bude to velmi obtížně, ale chci se o to pokusit. Limit je pro mě zatím dost vysoko. U desítky jsem zatím na začátku. Musím si ji osahat, otrkat se a tvrdě makat. A hlavně plavat co nejvíce závodu s kvalitními soupeřkami. Ovšem je to i otázka peněz, protože u nás takové závody nejsou.

Napadá mě srovnání s další blanenskou plavkyní Yvettou Hlaváčovou, která se také nakonec zaměřila na dlouhé štreky …
Já se zatím rozhodně nepovažuji za dobrou dálkovou plavkyni. Ale je fakt, že mi jde vytrvalost možná lépe než rychlost (úsměv).