Začátek roku a zima patří hlavně sálovým disciplínám a lednímu hokeji. Ve futsalovém krajském přeboru bojují o špici FPO Blansko i Orli Kotvrdovice. FPO sice šlape na paty prvním Oslavanům, ale v lednu zřejmě přijde o elitní posily, jako jsou Koudelka nebo Paděra, kteří se musejí věnovat velkému fotbalu a kteří doteď zasypávali soupeře brankami. „Teď jestli nastoupím, tak spíš výjimečně," potvrdil Paděra, který začal přípravu v divizním Hodoníně.

V ledním hokeji mají Blansko i Boskovice nekročeno do play-off krajské ligy. Boskovice si nahrály potřebné body hned na začátku, Blansko to dohánělo ke konci podzimu. První zápas nového roku Boskovice nezvládly, doma prohrály s první Velkou Bíteší 0:4. V sobotu hraje Minerva ve Velkém Meziříčí a příští neděli přivítá doma v derby Blansko. To obě předchozí měření sil prohrálo, ovšem ke konci kalendářního roku šly jeho výkony nahoru. „Doufám, že se přes Vánoce dáme dohromady a uzdraví se nám hráči," přál si před pauzou trenér Dynamiters Zdeněk Grünwald. První utkání roku 2016 hrají jeho svěřenci v sobotu v 18.00, doma přivítají Rosice.

Do druhé poloviny se přehoupnul okresní přebor v ledním hokeji. Tabulce suverénně vládne B tým Dynamiters, před druhou Březinou má náskok osm bodů. Loňský vítěz Rájec-Jestřebí je až sedmý.

Světová elita

Většina špičkových sportovců nezahálí, ani když mají soutěže přestávku. Mistr světa v biketrialu Václav Kolář se právě vrátil z výživného soustředění ve Španělsku a zahájil tak náročnou zimní přípravu, která mu pomohla k úspěchům i v loňském roce. Diváci v Blansku se letos můžou těšit na několik vrcholných akcí. „21. května pořádáme závod mistrovství republiky, 10. září pak Český pohár Youth Games," říká Kolář, který je zároveň předsedou blanenského oddílu.

Nejprestižnější biketrialovou akcí bude 8. až 13. srpna mistrovství světa v biketrialu, na něm se ovšem nepodílí blanenský oddíl. Pořádá jej vedení Sportovní komise českého biketrialu v čele s jejím šéfem a organizátorem minulých šampionátů Radimem Kakáčem. „Podle nového systému se mistrovství světa jede vždy v jednom místě na dva nebo tři závody. Kromě Pálavy tedy vybíráme i druhou lokalitu," vysvětlil Radim Kakáč. Po Španělsku tak prestižní akce zavítá do Blanska.

Přes zimu rozhodně nezahálí ani běžci. Aspoň ne ti skalní. 27. prosince skončila Hraběnčiným běháním Okresní běžecká liga a 17. ledna už je na programu první letošní závod. Při Běhu okolo Blanska v penzionu Samsara v Klepačově vyhlásí pořadatelé OBL i celkové výsledky za rok 2015. A v lednu také zveřejní termínovku pro letošní rok. „Závodů zahrnutých do Okresní běžecké ligy bude letos celkem třicet, tedy o jeden víc než vloni. Jsou i některé změny u těch zavedených běhů," prozradil ředitel OBL Jiří Vrtílka. Soutěž začne 6. února tradiční Ráječkovskou desítkou, která se ale přesouvá do Rájce a mění se na Rájeckou desítku.

Nové rekordy

Navázat na úspěšný rok chtějí i nejlepší běžci. Tomáš Večeřa vyhrál běžeckou ligu, vloni přešel do oddílu AK Blansko Dvorská, na podzim navýšil tréninkové objemy a ve stejném duchu chce pokračovat i letos. „Pauzu neplánuju, budu dodržovat to, co připraví trenéři," popsal po posledním loňském závodě. Dařilo se i nejrychlejšímu běžci z Blanenska, Janu Kohutovi. V minulém roce vylepšil svůj půlmaratonský rekord a zvítězil i v domácím Půlmaratonu Moravským krasem. „V nové sezoně plánuji ještě vylepšit půlmaraton a dobře zaběhnout i pražský maraton," hlásil po úspěších běžec.

Každým rokem se rozrůstá členská základna baseballu. Zároveň se v Olympii Blansko rozjíždí i ženský softbal a pozornost bude upřená i na A tým, který hraje stejně jako v minulých letech Českomoravskou ligu. „Cílem je pro nás hrát špici druhé ligy a postoupit do extraligy," říká šéftrenér Olympie Jaroslav Krejčíř. Až ostré zápasy ukážou, jestli se jeho přání potká s realitou.

S novým trenérem Zbyňkem Zbořilem vstoupí do zimní přípravy fotbalisté Blanska v neděli 17. ledna. Cílem je udržet popřípadě i vylepšit výborné šesté místo po podzimní části. Olympia Ráječko se pokusí prohnat ještě favority na špici krajského přeboru, klid k práci bude mít kouč Petr Vašíček, který před Vánoci podepsal smlouvu s Olympií na další čtyři roky. Boskovice chtějí navázat na povedený závěr podzimu a potvrdit, že do nejvyšší krajské soutěže patří.