V následujícím mini seriálu jsme se vydali po stopách atletiky na Blanensku a Boskovicku. Nahlédli do tabulek okresních atletických rekordů ve všech kategoriích a disciplínách, které si připsali atleti z regionu. V závěrečném díle přinášíme přehled rekordních atletických zápisů v kategorii žen.

V historickém přehledu okresních rekordů mezi ženami dominují běžecké výkony Věry Bušové. Její dosažené časy od žákovských let až po ženskou kategorii na tratích 400 a 800 metrů mnohokrát přepsaly rekordní tabulky. Na obou tratích patřila Bušová do republikové špičky, získávala řadu mistrovských titulů a mnohokrát oblékla reprezentační dres na mezistátních utkáních.

Svůj nejlepší čas zaběhla na své oblíbené trati 800 m v mezistátním utkání se Švédskem ve Stockholmu. Po tragickém úmrtí Bušové se dlouhá léta běhával v Blansku memoriál, který nesl její jméno.

Ve sprinterských disciplinách je okresní rekordmankou Jana Pospíšilová, která v reprezentaci už ale běhala v dresu brněnské university. Doménou Milady Barešové ze Skalice jsou naopak dlouhé tratě, hlavně v terénu.

Rekordy v technických disciplínách patří Marii Veselé, ta však po studiích v Boskovicích přešla do brněnské Zbrojovky. Řadu let byla oporou blanenských atletů oštěpařka Ivana Brodecká. Běh přes překážky si už od žákovských let oblíbila Jana Mitisková-Kakáčová stejně jako ve skok vysoký.

V kategorii dorostenek patřila ve své době k nejlepším atletkám v kraji. Všechny své atletické předchůdkyně rok od roku dohání svými výkony už dorostenka Jana Sotáková, jejíž specialitou je víceboj, běh na 300 m a 60 m překážek.

JAN KUŽEL