Posledním závodem myslí brněnský vytrvalec rakouský ultramaraton Mozart 100, ve kterém minulý týden zvítězil. I v Moravském ultramaratonu bude hlavním favoritem. „Poběží Michal Kovář, se kterým jsme soupeřili vloni a který skončil druhý, u dalších soupeřů se nechám překvapit," zmiňuje konkurenci Orálek. Výhodou pro něj je, že mu nevadí ani teplé počasí, které často MUM doprovází. „Vždyť je léto," komentuje na svých stránkách stesky sportovců na vysoké teploty.

Závodu se letos zúčastní i loňská vítězka Zdeňka Komárková. Tentokrát se ovšem přihlásila „jen" do MiniMUMu, který zahrnuje tři etapy z celkových sedmi. „Vloni jsem nemohla měsíc chodit. Taky teď bojuji s nachlazením," vysvětluje olešnická běžkyně. Svoje rozhodnutí ještě může změnit. „Uvidím po první etapě," doplňuje.

Běžecké trasy vedou přírodou Drahanské vrchoviny a Českomoravské vysočiny vždy s cílem v Lomnici u Tišnova. Tam také ultraběžci z České republiky, Německa, Slovenska, Bosny a Hercegoviny, Holandska, Maďarska i Ghany najdou po celý týden zázemí. Etapy startují i z Boskovic, Blanska, Tišnova, Olešnice na Moravě a z Bystřice pod Pernštejnem.

Každý den čeká na běžce trasa v délce nejméně maratonu, která vede velmi členitým terénem (profil každé z etap zahrnuje v průměru 900 metrů stoupání). „Závod je současně mistrovstvím republiky v terénním etapovém ultramaratonu, patří do poháru ČAU Ultracup 2015 a je zařazen do světové série Poco Loco Run (Trochu bláznivý běh) – vzpomínkových běhů na legendárního Micaha True – Caballa Blanca, známého z knih Zrozeni k běhu a Ti, kteří utíkají pěšky," vysvětluje Milan Daněk, který má na starosti Blanenskou etapu. Ta je zařazena také do Okresní běžecké ligy.

V pátek večer bylo celkově 180 přihlášených účastníků, další se připojí na jednotlivé etapy přímo na místě. „Očekáváme zhruba třiceti procentní nárůst účasti oproti loňsku," potvrzuje Orálek.

Letos i půlmaraton

Ne všichni účastníci absolvují všech sedm maratonů. Je možné běžet i zkrácenou verzi nazvanou MiniMUM. Ta zahrnuje zahrnuje 1., 4. a 7. etapu a přihlášeno je 46 běžců. Každý si může zaběhnout také jakoukoli etapu.

Letos připravili pořadatelé originální možnost, jak ochutnat atmosféru ultramaratonu a přitom neběžet celou etapu. „Poslední sedmá Cimrmanova etapa se běží na dvě kola okolo Lomnice a to tak, že běžci vybíhají postupně a jsou řazeni od průběžně nejpomalejšího až po nejrychlejšího, který startuje v 11 hodin. Novinkou bude půlmaraton, který se poběží na jedno kolo. Odstartuje současně se skupinou nejrychlejších," popisuje Daněk.

Možnost přihlášení k půlmaratonu budou mít příchozí u základní školy v Lomnici u Tišnova v sobotu 4. července v době do 10.15. Zájemci o účast v jednotlivých etapách se mohou přihlásit vždy hodinu před startem v místě startu.

Moravský ultramaraton (MUM) – 23. ročník

28. 6. – 4. 7. 2015

Lomnice u Tišnova

zároveň MČR v etapovém ultramaratonu a součást ČAU ULTRA CUP 2015

Etapy
28. 6. Lomnická
29. 6. Boskovická
30. 6. Blanenská
1. 7. Tišnovská
2. 7. Olešnická
3. 7. Bystřická
4. 7. Cimrmanova (Lomnice)

Do závodu MiniMUM se v roce 2015 započítávají 1., 4. a 7. etapa.

Časový pořad:

1. etapa: start závodu 14:00, Lomnice
2. – 6. etapa: start závodu v 15.00 v obci, kde je plánován start. Pomalejší běžci budou startovat ve 14.00. Pro extra pomalé běžce je možná domluva na dřívějším startu bez možnosti podpory na prvních kontrolách.
7. etapa: start závodu od 8.00 – intervalový start dle pořadí jednotlivých běžců (nejpomalejší startuje první)

info na: www.mum.ultracau.cz