Na Hořice totiž běží s pětilitrovým soudkem na zádech. V sobotu se v cíli mezi muži objevil s nejlepším časem blanenský biker Milan Šustek a zopakoval tak loňské vítězství. „Před startem jsem si moc nevěřil. Naběháno moc nemám,“ poznamenal s úsměvem Šustek.

Zahanbit se nedal mezi veterány ani Martin Kubíček z Blanska. Stejně jako před rokem ukázal soupeřům záda a v cíli byl ve skvělém čase. Svým výkonem trumfnul i vítězného Šustka, kterému nadělil bezmála půl minuty.

„Na traťový rekord Dana Orálka to sice ještě nestačilo, ale ve veteránské kategorii to je historicky nejlepší čas a super výkon,“ zhodnotil výsledek jednačtyřiceti­letého Kubíčka pořadatel závodu Zdeněk Novák. V kategorii žen se blýskla olešnická vytrvalkyně Zdenka Komárková.

Vyběhnout z Blanska na Hořice se sudem na zádech si v sobotu vyzkoušelo devětačtyřicet běžců. Na startu jedenáctého Grena běhu se objevila také Alena Žákovská z blanenského Horizontu, která zatím nevynechala jediný ročník. Na trať vyrazila se startovním číslem jedna a do cíle doběhla za sedmnáct minut.

Kopec na Hořice byl oproti loňsku sice bez sněhu, zato s pořádnou porcí bahna a kluzkého listí. V jeho nejprudší části většina závodníků raději zvolila místo běhu rychlejší chůzi.

„V tomto úseku nemělo cenu předstírat běh. Mnohem pohodlnější bylo jít. Člověk se tak míň vysílil a stejně to bylo rychlejší než běžet,“ popsal nejtěžší úsek závodu Jan Macura, který nakonec skončil čtvrtý

Na vlastní kůži
Jan Charvát, redaktor Deníku

Na startu tradičního Grena běhu jsem tradičně patřil k nejtěžším závodníkům. Moje připomínka, že k metráku živé váhy je nesportovní přidávat ještě pětilitrový sud na záda, zanikla v předstartovním mumraji. Neujal se ani další návrh, aby se favoritům Šustkovi s Kubíčkem do batohů daly sudy dva. No nic, budu to muset urvat silou mých vypracovaných stehen a nezlomnou vůlí. Oba moje trumfy mě však nechaly hrubě na holičkách a po sto metrech klopýtavé chůze pro mě závod prakticky skončil. Když jsem se vypotácel z mlhy na Hořicích, byl jsem na odpis. Hluboko v poli poražených