„Je ohroženo fungování klubu,“ potvrzuje předseda rájeckého klubu Jiří Müller. Spolu s manažerem Michaelem Benkem a trenérem Jiřím Záleským v rozhovoru vysvětluje, proč klub potřebuje naléhavě pomoc. Všichni tři funkcionáři věří, že zachrána může přijít už pouze od města.

Jaká je teď situace v rájeckém klubu?
Müller: Odstoupil generální sponzor MKZ. Oznámili nám, že přerušují spolupráci, že momentálně nebudou dávat žádné peníze do sportu ani do kultury.

Kdy jste se to dozvěděli?
Müller: Minulý týden. Přišli jsme tím o asi čtyřicet procent našeho rozpočtu.
Záleský: Dost nás to šokovalo. Čekali jsme, že třeba budou chtít omezit finance, ale rozhodně ne to, že nedají vůbec nic.

Mluvili jste o přerušení spolupráce nebo o ukončení?
Müller: Máme se v červnu zeptat, ale dávám tomu tak jedno procento.

Co to znamená pro další chod klubu?
Müller: Pro nás to má fatální důsledky. Pokud neseženeme prostředky na fungování klubu, čeká nás pád někam do okresního přeboru a bude ohrožena existence klubu.
Záleský: My jsme už na podzimní část sehnali čtyři sta tisíc. Teď máme za sebou schůzky se všemi sponzory a situace je špatná. Jedinou nadějí pro nás zůstává podpora od města.
Müller: Ano, to je pravda, spoléháme na to, že se dohodneme s městem.

Takže ztroskotala i jednání s jinými sponzory?
Záleský: Musím ocenit ochotu místních podnikatelů. V podstatě nikdo nás nevyhodil a většina z nich přispívá klubu několikatisícovými částkami. Bohužel odstoupením generálního sponzora nám teď chybí pět set tisíc.
Benko: A šance, že přivedeme nějakého silného sponzora odjinud, třeba z Brna, je mizivá.

Změní se tedy i název klubu?
Müller: Název klubu se zatím nemění. V případě dohody s městem bychom určitě byli schopni se na změnách domluvit.

Je ohrožena jarní část sezony? Je možné, že odstoupíte z krajského přeboru?
Müller: Jarní část chceme dokončit určitě v krajském přeboru. Odhlásit se uprostřed sezony by stálo také dost velké peníze. Co bude dál, zatím nevíme.

Pak možná sestup do nižší soutěže?
Müller: Je to možné.
Benko: Bodů má Rájec uhraných dost, nemyslím si, že bychom sestoupili. Pokud by nebyly prostředky na chod klubu, nemohl by prostě soutěž v dalším roce přihlásit.

Jak se k tomu staví zástupci města? Už jste s nimi jednali?
Müller: Zatím jen s některými členy sportovní komise. Potřebovali bychom s městem jednat co nejdříve.
Záleský: Tlačí nás čas, nemůžeme teď řešit sestavu, nevíme, jestli bude vůbec na provoz.

Jaká je dosavadní podpora města?
Müller: Dávají nám peníze, které stačí na zaplacení energií.
Záleský: Za poslední dva tři roky jsem jednal na radnici několikrát, ale zůstalo jen u určitých příslibů. Přitom nechceme peníze, abychom mohli rozhazovat, poslední sezony se tady hrála divizní soutěž a teď krajský přebor na úrovni nižší krajské soutěže.
Benko: Je pravda, že po svém příchodu do Rájce jsem vůbec nechápal, jak za takových podmínek může hrát divizi. V porovnání s tím byly výsledky obdivuhodné.

Jaké máte argumenty pro podporu města? Co mu můžete nabídnout?
Müller: O fotbalovém klubu se píše v novinách, objevuje se v regionální televizi a hlavně máme stovku dětí. V přípravce je teď pětatřicet místních.
Záleský: Fotbal je v Rájci–Jestřebí sportovní, ale i společenská akce číslo jedna. Každou neděli přijde kolem tří stovek diváků. Je zájem mezi rodiči i dětmi, konečně máme i dostatek trenérů, kteří obětují svůj volný čas při práci s mládeží.
Müller: Řekl bych, že za námi jsou vidět výsledky. Teď jsme pořádali turnaj přípravek pod patronací starosty města. Tento rok slavíme devadesát let od založení klubu, takže chystáme další akce.

Například?
Müller: 4. února je ples, 11. června turnaj přípravek, 25. června hlavní oslavy. Chceme pozvat všechny hráče i funkcionáře, ocenit nejlepší hráče a trenéry. Připravujeme zápas A týmu s výběrem okresních hráčů, utkání starých pánů…
Záleský: Domlouváme také zápas Zbrojovky s dalším ligovým týmem.

Nechci být škodolibý, ale to vám ty oslavy možná trochu zhořknou, pokud se vám v době výročí zároveň rozpadne klub…
Müller: Já věřím, že k tomu nedojde, že s městem najdeme společnou řeč.

Předpokládám, že trenér Záleský má dost možností působit ve vyšších soutěžích třeba v Brně. Po případném pádu z krajského přeboru by už asi neměl důvod zde dál působit.
Záleský: Já myslím, že bych nějakým způsobem klubu pomáhal i dál, ale to je teď předčasné řešit, pevně věřím, že nás město podpoří a nenechá klub padnout. V tuhle chvíli je to naše jediná šance.
Müller: Obávám se, že odchodem Jiřího Záleského by se to celé rozpadlo. Jeho osobnost je pro klub důležitá, díky němu se nám také daří získávat hráče, kteří by sem jinak nešli.
Benko: Někteří hráči měli neustálé problémy a prohřešky v předchozích klubech, tady fungují bez problémů. A jsou výsledky. Vybojoval se postup do divize. A v krajském přeboru rozhodně neděláme ostudu.
Záleský: Přitom sestavu vždycky sestavujeme na poslední chvíli a dost často z těch, které nechtějí v jejich klubech. Také asi jako jediný klub v krajském přeboru nemáme B tým.

Můžete uvést důvody, proč by město nemělo nechat klub napospas svému osudu? Může přece argumentovat tím, že mládež může hrát i v okresních soutěžích.
Záleský: Vždy se posuzuje klub podle A týmu. Hráči i mládež musí mít nějakou motivaci, vidět cíl, kam se můžou dostat. Uznávám, že divize byla za současných podmínek nad možnosti Rájce, ale krajský přebor je určitě adekvátní soutěž.
Benko: Pokud tady budou jen okresní soutěže, rodiče dají talentované děti jinam, třeba do Boskovic, nebudou mít důvod tu zůstávat.
Müller: Navíc je důležité připomenout, že náklady na chod klubu v krajském přeboru nebo okresní soutěži nejsou až tak propastně rozdílné. Stejně se musí platit provoz, energie, udržování trávníku, dresy a tak dále.
Záleský: Já jenom opakuji, že nechceme nic navíc, potřebujeme vyrovnat schodek v rozpočtu, abychom mohli fungovat na úrovni ostatních klubů v krajském přeboru.