„Předposledního přihlášeného tady mám triatlonistu Filipa Ospalého," hlásil sportovní ředitel závodu Erik Řezník v pondělí odpoledne. Celkem už je na hlavní závod registrováno přes tisíc běžců.

Největší běžecká akce v okolí zaplaví v sobotu Blansko. Kdo se bude vyskytovat ten den ve městě, určitě tomu neunikne. Stovky pobíhajících lidí, hlasitá hudba, atrakce pro děti, komerční prezentace firem nabízejících sportovní zboží. Pro někoho vítané oživení posledního prázdninového víkendu, pro jiného důvod odjet na chatu. Pro spoustu běžců půjde o hlavní svátek. Na půlmaraton trénují elitní atleti a tradičně také spousta amatérů, kteří se více nebo méně poctivě připravují na blanenský závod a chtějí si splnit svůj sportovní sen.

Na čele tisícihlavého pelotonu budou jména, která v minulých ročnících figurovala na prvních místech. Loňský vítěz Lukáš Olejníček ovšem nepřijede. „Bohužel se letos nezúčastním. Je to zrovna v půlce mého soustředění v Itálii," vzkazuje brněnský atlet.

Jeho absence zvyšuje šance na prvenství pro ostatní favority. „Loni jsem neběžel, letos už se zúčastním. Těžko říct, jakou mám formu. Zkusím běžet s ostatními a uvidíme," reaguje na to se svým typickým humorem jihočeský lékař Mulugeta Serbessa, který půlmaraton vyhrál předloni. Na start se chystá i ultramaratonec Dan Orálek, v posledních dvou ročnících skončil pokaždé druhý.

Pořadatelé dávají dohromady konečné počty a provádějí poslední kontroly trati. „1049 běžců je registrovaných v půlmaratonu, 145 v městském běhu a sedmdesátka dětí. Dalších sto registrací ještě není zaplacených," počítá Řezník čísla z kraje tohoto týdne.

Hlavní závod na 21,0975 kilometrů má kapacitu 1 300 čísel, je pravděpodobné, že další účastníci ještě přibudou. Registrace se uzavírá ve čtvrtek. Do závodu budou mít šanci se zapojit i příchozí v sobotu, bude to ovšem složitější. „Předpokládám, že bychom neměli nikoho odmítnout, ale v tu sobotu už to bude hektické. Registrace je už od pátku, proto doporučuji těm, co se ještě rozhodnou, právě pátek, to bude klidnější," vysvětluje Řezník.

Trať je připravená, program doladěný, zbývá počasí. „To je jediné, co neovlivníme," říkal už s předstihem ředitel akce Petr Bartošek. A zatím mu nejistá předpověď přeje. 23 °C, polojasno. Těžko by mohlo být lépe. „Do těch 25 °C je to ideální, běžcům nevadí ani mírný déšť," myslí si Řezník.

Program začíná na blanenském Náměstí republiky v sobotu půl hodiny po poledni slavnostním zahájením. V 13.20 odstartuje běh městem na 2,4 kilometru, od druhé hodiny se vydají na trať rodiče s dětmi a po nich dětské kategorie. V 16.00 se na cestu vydá masa hlavního běhu, obtočí se několikrát městem a bude pokračovat k nádraží, kolem Skalního mlýna, na Punkevní jeskyně a zpět. Po páté odpoledne proběhne cílem na Náměstí republiky vítěz letošního Půlmaratonu Moravským krasem.

Program Půlmaratonu Moravským krasem 2013

sobota 31. srpna, Náměstí republiky, Blansko

12.30 slavnostní zahájení

12.40 taneční vystoupení skupiny AD´S crew

13.00 vystoupení freerunové a parkourové skupiny Motion of Life

13.20 start běhu městem – 2,4 km

14.00 start závodů dětí s rodiči

14.10 start závodu dětí bez rodičů do 5 let

14.20 start závodu dětí 6 – 7 let

14.30 koncert TURBO

16.00 start 18. ročníku Půlmaratonu Moravským krasem

16.20 vyhlášení vítězů běhu na 2,4 km

16.30 koncert kapely DIO FIVE GUITARS

17.45 vyhlášení absolutních vítězů půlmaratonu

18.10 vystoupení jezdců z klubu biketrialu Blansko

18.30 vyhlášení výsledků kategorií

19.00 vyhlášení týmového běhu

19.10 pokračování koncertu DIO FIVE GUITARS

Doprovodný program: moderátor po celý den akce, skákací hrad, megatrampolína, bohaté občerstvení, tvůrčí dílna pro děti