„Už je to čtyřnásobně víc než v předchozích letech. Nemůžeme si dovolit riskovat, že všem nezajistíme dostatečný komfort,“ vysvětluje Tomáš Mokrý za pořadatelský tým.

Půlmaraton se loni v Blansku neběžel, organizátoři nesehnali finance. Letos si vzali organizaci na starost boskovičtí pořadatelé, kteří mají za sebou už dva úspěšné ročníky boskovického Běhu za sedmizubým hřebenem – největší běžecké akce v regionu. Zájem mezi běžci je obrovský, proto museli už skoro měsíc před startem vyhlásit stop pro registrace.

„Chceme vyzkoušet zátěž tratě tak, aby bylo vše stoprocentně zvládnuto, a běžcům nabídnout maximální možný komfort při průběhu trati a také u servisu, jako je registrace, občerstvovací stanice a technické zázemí běžců na náměstí,“ vysvětluje Mokrý.

„Je to od každého trochu. Je to i o pokoře a úctě. Děláme blanenský půlmaraton jako pořadatelé. Nechceme nic podcenit, ale omezení kapacity podobně jako na některých prestižních závodech je i dobrou značkou,“ doplňuje ředitel závodu Petr Bartošek.

Registraci je možné provést v informačních kancelářích měst Blanska a Boskovic nebo v on-line systému na www.sportujsnami.cz. Registrace na půlmaratonskou trať bude ukončena po naplnění stanovené kapacity pěti set běžců. Registrace na městské běhy končí 22. srpna a vzhledem k menšímu zájmu nebude kapacitně omezena. „Na všechny běhy je teď přihlášeno 541 běžců. O možnosti registrace na místě vydáme zprávu 23. srpna na stránkách půlmaratonu, bude záležet na naplnění kapacity všech běhů a stavu uvolněných registrací,“ upřesňuje Mokrý.

Půlmaraton se poběží v Blansku v neděli 4. září, pořadatelé akci pojali jako kulturně sportovní událost. Sportovní část je zaměřena na běhy. Hlavní závod odstartuje z náměstí Republiky a povede ulicemi města Blanska. Pak bude pokračovat do Moravského krasu k Punkevním jeskyním, kde je otočka a běžci poběží po stejné trati zpět na náměstí Republiky. Přes den se uskuteční i městský běh o délce 3 200 m a běh pro zdraví o délce 1 600 metrů. „Tyto běhy povedou ulicemi města a jsou určeny všem, kteří si netroufají na půlmaraton, ale kteří mají chuť si zaběhat. Běhu se může zúčastnit každý,“ láká zájemce Mokrý.

Centrem letošního 16. ročníku půlmaratonu bude náměstí Republiky v Blansku. Kulturní program bude po celou dobu komentovat moderátor. Z účinkujících vystoupí místní taneční a hudební soubory. Vyvrcholením bude koncert Kamila Střihavky. K dispozici bude také skákací hrad pro děti, půjčovna koloběžek, tvůrčí dílna pro děti, v programu jsou i soutěže.