Registrace na hlavní jedenadvaceti­kilometrovou trať nyní stojí tři sta korun, v ceně je i tričko, po 31. květnu bude o padesátikorunu dražší. Od 1. srpna už je jednotné startovné čtyři sta korun a pak už také pořadatelé nemůžou garantovat tričko závodu. Novinkou je letos možnost registrace bez objednání trička, v tom případě je cena o stokorunu nižší.

„V případě, že si netroufnou zájemci na půmaraton, je možné zaběhnout si kratší trať o délce 2,4 kilometru. On-line registrace funguje na www.sportujsnami.cz , kde je také on-line startovní listina, propozice a další informace o 17. ročníku. Registrace je také možná v Informační kanceláři města Blanska nebo v Městském informačním středisku v Boskovicích," přibližuje podrobnosti Mokrý.

Loni se přihlásilo přes pět set běžců z České republiky a desítka zahraničních běžců. Letos mají pořadatelé kapacitu tisíc běžců. „To je tak optimální, nechceme z toho dělat masovější akci," vysvětluje ředitel závodu Petr Bartošek. Ten si bezprostředně po skončení loňského ročníku nebyl jistý, jestli najde sílu i pro další ročník. Teď už jsou přípravy v plném proudu. „Loni všechno klapalo, nemáme důvod něco výrazně měnit," říká Mokrý, který má na starost marketing akce. Novinky přesto nějaké budou. „Snažíme se teď zajistit tříměsíční plán, který by byl dostupný pro zájemce, kteří si chtějí půlmaraton zaběhnout," prozrazuje plány Mokrý.

Sdružení Sportuj s námi pořádá také boskovický Běh za sedmizubým hřebenem i běžecké školy v Blansku a Boskovicích. K běhání přivedlo nové nadšence a i díky nim stoupá počet účastníků běžeckých závodů v regionu. „Co závod, to rekord v počtu účastníků. Máme z toho radost, věřím ,že vyšší účast bude i v dalších závodech," komentuje to ředitel Okresní běžecké ligy, do níž se započítává i půlmaraton, Jiří Vrtílka.

Ve startovní listině Půlmaratonu Moravským krasem letos nechybí jméno loňského vítěze, jihočeského lékaře Mulugety Serbessy, druhého brněnského vytrvalce Dana Orálka ani blanenského favorita, který loni doběhl třetí, Jana Kohuta.

„Lépe to nešlo. Držel jsem se ve vedoucí trojici co nejdál, ale asi pět kilometrů před cílem už jsem se odpojil," popsal vývoj závodu s tradičním klidem loni Kohut, jehož doménou je desetikilometrový běh. V letošním Běhu za boskovickým hřebenem ale třeba Orálka s přehledem porazil, domácí diváci se tedy můžou těšit na dramatický souboj.

Do Blanska láká běžce perfektně připravená akce, kvalitní zázemí i krásné prostředí. „Ano, u toho půlmaratonu to bylo hodně vidět, Moravský kras táhne. Mezi účastníky bylo nejvíc lidí z Brna a pak z Olomouce, na dalších místech potom Pardubice, Praha a Blansko. I teď z těch přihlášených je většina zdaleka. Domácí nechávají přihlášky tradičně na poslední chvíli," popisuje Mokrý. Sám aktivní sportovec. Postaví se i on letos na start? „Ještě před rokem jsem docela běhal. Teď trénuji dvakrát týdne a chystám se znovu zapojit do běhů. Těžko se do toho znovu dostává," dodává se smíchem.

Z programu Půlmaratonu Moravským krasem 2012

12.30h slavnostní zahájení

12.40h ukázka bojového umění

12.55h taneční skupina

13.20h start Běhu městem

(2,4 km)

13.55h hlavní koncert

15.20h start 1/2maraton

15.40h koncert

17.15h vyhlášení vítězů

Dále: skákací hrad pro děti, půjčovna koloběžek, tvůrčí dílna pro děti, soutěže…

Info na: www.sportujsnami.cz