Sobotní souboje maratónců ozdobila na trati 40km svou osobní účastí olympijská vítězka z Turína, bývalá vynikající lyžařka a bikerka – Kateřina Neumannová. Že z cyklistického kumštu nic nezapomněla, potvrdila vítězstvím s bezmála dvouminutovým náskokem v cíli před „domácí“ Pavlou Novákovou (MERIDA Biking Team).

V absolutním pořadí mužů kraloval na půlmaratónské trati junior Aleš Janda (Česká Spořitelna MTB), který druhého v pořadí Jiřího Hudečka (DEKHOME Cannondale) dokázal v dramatickém finiši přespurtovat o půldruhé vteřiny. Cenným devátým místem absolutně a třetím v kategorii juniorů se blýskl valchovský Radek Barák (MORAVEC): „Trať byla rychlá, seděla mi. S výsledkem jsem nad míru spokojen, protože jsem jel na náhradním kole, které již není po technické stránce stoprocentní. Na trati mě zlobilo především řazení,“ svěřil se v cíli spokojený Barák.

Na dvojnásobné trati ud val dlouho tón blanenský Milan Šustek (TOYOTA Dolák). V polovině závodu se pohyboval v první desítce s minimální ztrátou na čelo, ale technické problémy ho nakonec donutily dobře rozjetý závod vzdát. Pro vítězství si tak s náskokem dojel Pavel Zerzáň (Česká Spořitelna MTB) a jeho cílový čas 3:06:59,1 znamenal rychlostní průměr 25,7 km/hod.

Lahůdkou pro diváky byl sprintérský závod, který přímým přenosem vysílala i Česká televize a který se jel po vzoru lyžařů vyřazovacím způsobem.
V dětských kategoriích se dařilo mladým bikerům dětského oddílu MORAVEC. Při neúčasti nachlazené Nikoly Hlubinové se medailově dokázali prosadit Adam Sekanina, Markéta Parolková, Tereza Tlamková, Eva Zemánková a Radim Kovář. Jeho souboj v závodě kadetů s Jánem Svoradou ml. o bronzovou příčku patřil k ozdobám nedělního dopoledního programu.

Kovářovi se podařilo oplatit svému soupeři a kamarádovi loňskou prohru z Benešova a byl to on, kdo se v cíli nakonec mohl radovat z bronzu. „Před startem jsem nebyl pořádně rozjetý, celé první kolo jsem ztuhlé svaly cítil, takže jsem byl rád, že jsem se Svorady alespoň udržel. Na asfaltovém úseku v prostoru startu a cíle jsem ztuhlost z nohou „vymotal“ a v prvním lesním táhlém stoupání svému soupeři poodjel. Honza toho měl po včerejším půlmaratónu už asi docela dost, ve zbytku závodu mě nijak neohrozil,“ popsal rozhodující fázi souboje o třetí místo Kovář.

Výsledky MERIDA Bike Vysočina 2008

Maratóny a sprint - sobota

40 km ženy: 1. Neumannová
40 km muži: 1. Janda (Česká Spořitelna), 2. Hudeček (DEKHOME Cannondale), 3.Šťastný (HAKR Brno), … 9. Barák, 21. Vyroubal, 111. Malý (všichni MORAVEC)
80 km ženy: 1. Radová (profil-mrx), 2. Kottová (TOYOTA Dolák)
80 km muži: 1. Zerzáň (Česká Spořitelna), 2. Strnad (FAVORIT)
Sprint ženy: 1. Pechoutová (Michelin Spezialized), 2. Veselá (FAVORIT)
Sprint muži: 1. Näf (MERIDA Multivan), 2. Spěšný (MERIDA Biking)

Cross country - neděle

Žákyně: 1. Machulková (EDDIE Team Vsetín), 2. Parolková (MORAVEC)
Žáci: 1. Sekanina (MORAVEC), 2. Vomáčko (Maratón Jičín)
Kadetky: 1. Svačinová (Cyklo Bulis 4EVER), 2. Maláriková (SPEZOTTO Team), 3. Tlamková (MORAVEC)
Kadeti: 1. Skalický (SK Žamberk), 2. Damek (Sportful), 3. Kovář (MORAVEC)
Juniorky: 1 Zemánková (MORAVEC)
Junioři: 1. Janda (Česká Spořitelna), 2. Kozel, 3. Pospíšil (oba FAVORIT), 4. Vyroubal, 5. Barák (oba MORAVEC), Vašíček a Malý (oba MORAVEC) závod nedokončili
Ženy: 1. Osl (GHOST), 2. Števková (CK Dohňany), 3. Němcová (Pell´s Hard Bikers)
Muži: 1. Näf (MERIDA Multivan), 2. Hermida (MERIDA Multivan)

PETR KOUDELKA