Jedete-li na kole, tak si pohvizduje a stačíte ještě sledovat krajinu. Jenže z pozice běžce je vše jinak. Půlmaraton Moravským krasem je tvrdý závod a nohy vytrvalců dostanou v rychlém tempu pekelně zabrat. Ti nejlepší dobíhají do cíle po hodině a několika minutách.

V sobotu ve čtyři hodiny odpoledne odstartují pořadatelé na blanenském náměstí Republiky patnáctý ročník tradičního běhu. „Většina běžců se hlásí až přímo na místě. Takže těžko říct, kdo letos přijede. Pravidelně na půlmaratonu ale startují vynikající vytrvalci Orálek, Križák nebo Bulhar Čotov. Letos přijedou také běžci z partnerských měst Mürzuschlagu a Legnice,“ řekl Michal Král z týmu pořadatelů. Právě brněnský Daniel Orálek, který patřil několik let k hlavním favoritům závodu, však do Blanska nepřijede. „Bohužel termín blanenského půlmaratonu se mi kříží s jinou akcí,“ vysvětlil Orálek.

Z blanenských běžců skončil loni nejlépe Robert Šamonil z týmu Horizont. Půlmaraton si nenechá ujít ani v sobotu. „Na této akci si vždy rád zaběhám. Někomu silnice nevyhovuje, mě se po ní naopak běží lépe jak v terénu. Člověk si může snadněji určovat tempo,“ přiblížil Šamonil, který loni za vítězným Bulharem Čotovem zaostal na desáté příčce o deset minut. „Na špici to borci roztrhali hned zkraje závodu. Po prvních kilometrech jsem je už neviděl,“ dodal Šamonil. Prvenství z loňského roku obhajuje Ivan Čotov a Myroslava Petronjuková.

Ještě před startem půlmaratonu vyrazí na stejnou trať s předstihem do závodu koloběžkáři. Ti vyjedou o třičtvrtě na čtyři. „Kdo se nepřihlásí do hlavního závodu může si vyzkoušet lidový běh. Ten je připraven pro rekreační běžce a děti,“ přiblížil za organizátory akce Michal Král. Lidé si po městě zaběhají na okruzích o délce dva a čtyři kilometry. Na návštěvníky půlmaratonu čeká na blanenském náměstí Republiky také bohatý kulturní program, ve kterém se například představí členové Divadla VeTři s Michaelou Dolinovou. Publikum zazpívají známe muzikálové melodie.

Mezinárodní půlmaraton Moravským krasem, 15. ročník,

sobota 15. srpna, náměstí Republiky Blansko.

Prezentace: 14.00 – 15.30 na nám. Republiky – hotel Dukla.

Startovné: 150 Kč.

Trasa závodu: 21,1 km, dva okruhy městem, směr – ulicí Masarykovou, Gellhornovou, podél závodu ČKD Blansko do Moravského krasu s otočkou na parkovišti u Punkevních jeskyní a zpět.

Start: 16.00 před hotelem Dukla na nám. Republiky v Blansku, 16.20 start Lidového běhu na 2 a 4 km.