Mezi nejlepší tři vzpěrače za tento rok se dostal i boskovický talent Petr Mareček. Prvenství získala Ostrava, druhý byl Havířov. V boskovické vzpírárně se elitní vzpěrači představí letos ještě jednou při tradičním Poháru starosty 14. prosince. Pak čeká vzpěrače krátký oddech a po Novém roce pořádný záběr. „Po Novém roce začneme jako dřív bulharským systémem, i přes bolest," varuje své svěřence trenérský matador Sekanina.

Jste spokojený se třetím místem pro vaše družstvo juniorů?

Je to pro mě spíš zklamání. Počítal jsem s lepším umístěním, ale nedá se nic dělat, výkonnosti sportovců nejde poručit.

Byl aspoň někdo, kdo zazářil?

Ani jeden. Nikdo se nepřiblížil svým osobákům. Ještě to chápu u Hovjackého, který přešel do policejní školy do Holešova a musel se adaptovat na nové podmínky. Je fakt, že i Míra Parolek toho měl plné zuby, měl letos hodně startů. Jak říkal předseda Českého svazu vzpírání pan Krol, který byl čestným hostem, ke konci sezony už jsou závodníci unavení.

Největším boskovickým talentem je Petr Mareček, toho ale trápily zdravotní problémy…

Zrovna s ním jedu do fakultní nemocnice, vypadá to, že mu unikne olympiáda v Číně. Trápí ho bolesti zad, což je způsobeno ještě se vyvíjecí kostrou. Mohlo by to trvat ještě třeba rok. Přitom dbáme na kompletní výživu i všechny doplňky stravy, vápník, vitamíny, bílkoviny a tak dále.

Takže měl nějaké úlevy?

Ano, já jsem s tím souhlasil, závodů se účastnil, ale v tréninku ubral.

Bude zase normálně vzpírat?

Po Novém roce už by měl mít plnou zátěž, počítají s ním i do reprezentace, takže bude normálně fungovat. Marečkovi je patnáct a má třicet šest českých rekordů. Teď přibral, ale pokud chce držet v evropské špičce, musí i adekvátně trénovat. Podobný talent je teď ještě Moskal ze Zarembovy školy v Horní Suché.

Mareček se dostává do problémového věku, kdy ne všichni udrží disciplínu potřebnou k vrcholovému sportu…

Puberty se u Marečka nebojím, on má dobrý základ. Měli jsme teď tady taky dopingovou kontrolu, brali našeho Parolka a borce z dalších týmů a bylo to v pořádku.

A když se ohlédnete za celou sezonou?

Mareček podával dobré výkony, i Parolek, který jde pořád nahoru. Máme pět kluků v republikovém sportovním centru mládeže. Kromě Parolka a Marečka, kteří jsou v reprezentaci do sedmnácti let, se uvažuje i o Hovjackém, pak je tam ještě Liška a v žácích Dvořák.

Co znamená sportovní centrum mládeže?

To je tréninková skupina, ve které je padesát nejlepších vzpěračů z republiky. Podle ministerstva by přitom měla být taková centra čtyři. Centrální systém má své výhody, ušetří se dost peněz, které pak můžou jít na reprezentaci. To rozdělení na čtyři centra se předsedovi svazu nelíbilo, ale ještě s ním budu mluvit a zkusím na to zavést řeč.

A který systém je podle vás lepší?

Určitě víc center, dřív to šlapalo úplně jinak. Je víc pracovních míst, musí se vykazovat činnost, chodit po školách, je to jiný pracovní postup. Pod nás by třeba spadal i Zlín a Hrozenkov.

Se sezonou se rozloučíte tradičním Pohárem starosty?

Ano, koná se v Boskovicích v sobotu 14. prosince a přijedou kvalitní družstva. Ze Slovenska Trenčín, který vede bývalý slovenský reprezentační trenér, se kterým se dlouho znám, a Nové Mesto nad Váhom, od nás pak loni druhý Bohumín, Havířov i Ostrava, pokud zrovna nebude mít vánoční turnaj. Je to příjemné zakončení sezony, o výsledek až tolik nejde, i když bychom samozřejmě chtěli dopadnout co nejlépe.

Jaké máte plány do další sezony?

V každém případě vyhrát ligu juniorů. Teď budou mít do konce roku kluci klid, ale po Novém roce najedeme na bulharský systém, jak se říkalo za komunismu, to znamená i přes bolest. Samozřejmě s lékařským dohledem. Taky chci udělat větší nábor na školách, od těch mladších a starších žáků se to odvíjí. Děti samozřejmě nevzpírají, jde o všeobecnou přípravu, chodí sem hokejisté, fotbalisté. Cvičí se hod medicinbalem, skok snožmo, maximálně technika třeba s desetikilovou zátěží. Je strašné, že děti neudělají třeba ani dřep na celých chodidlech s rukama za hlavou.