Po loňských komplikacích, kdy museli organizátoři složitě jednat s úřady kvůli uzavření krátkého silničního úseku, se letos rozhodli prostě závod přesunout. Zůstává v Ráječku, ale zázemí bude jinde a běžci se vyhnou silnici. Jako bonus je čeká brutální převýšení a pořádný kros. „Napečeno je 270 perníkových medailí," hlásí před sobotním závodem hlavní organizátor Zdeněk Přibyl. Ten očekává rekordní účast.

Ráječkovská desítka bude letos jiná…

Je nová trať mimo silnici, přesouvá se i zázemí. Ze sportovní haly do kulturního domu, kde naštěstí nebyla zrovna žádná akce. Je tam víc záchodů a kapacitně to stačí. Taky to není daleko na start, který budou mít všechny kategorie společný.

Trať jste změnili kvůli složitému zařizování uzavírky silnice?

Po loňské zkušenosti jsme si řekli, že svůj volný čas budeme trávit smysluplněji než pobíháním po úřadech kvůli uzavírce jednoho krátkého silničního úseku. V hlavním závodě se vyběhne Ráječkem rovnou do lesa. Dětské kategorie poběží uličkami Ráječka. Trochu delší trať, než je na brněnském poháru zvykem, budou mít ženy, poběží 7,2 kilometru. Je to kvůli tomu, aby neběžely do protisměru.

Vy jste se běžcům „pomstil" docela krutým kopečkem, to převýšení je docela síla.

No, je to přes dvě stě metrů. V tom náročném stoupání se bude asi v obou závodech rozhodovat. Starší běžci mně budou možná trochu nadávat a někteří část kopce vyjdou pěšky, těm mladším to zase může vyhovovat.

Bude trať v tomto počasí klouzat?

Podle předpovědi by mohlo napršet den před závodem. V tom případě by bylo v lese bláto. Popřípadě hrozí i to, že bude pršet při závodě. Ale my už jsme si vyzkoušeli v Ráječku každé počasí, nebojím se toho, v případě náledí máme připravený i nějaký posyp. Jak se v sobotu probudíme, budeme to řešit. Bahno by akorát zkomplikovalo parkování, protože pokud je nad nulou, nedá se parkovat na hlíně, takže by auta musela do okolních ulic.

Vypadá to, že se těšíte…

Jsme hrozně zvědaví, jaká bude účast. Loni jsme měli 393 lidí, letos zatím na všech pěti předchozích závodech brněnského běžeckého poháru padly účastnické rekordy. Počítám, že bychom se mohli dostat přes čtyři stovky. Každopádně máme připravených 270 perníkových medailí, 800 koláčků a 50 sekaných, takže jsme připravení.