Šachový gigant. Garry Kasparov udělal před lety za svou šachovou kariérou tlustou čáru a věnuje se politice a psaní knih. O víkendu však přijal pozvání na šachový turnaj v Hluboké kde sehrál v simultánce partie s pětadvaceti soupeři. Za jednu ze šachovnic usedl i Vlastimil Chládek, hrající šachy za Garde Lipovec. Muž, pro kterého se šachy staly životní filozofií a něčím víc než koníčkem. „Někdo může říct, že mám peníze a prostě si koupím partii s osobností. Já to tak ale neberu. Pro mě je to především sportovní zážitek. Hodně to prožívám. Dostanu se úplně do jiného světa,“ přiznal Chládek.

Můžete popsat atmosféru celé simultánky na Hluboké?
Byla to taková politicko společenská akce. Kasparov nejprve diskutoval s prezidentem Klausem o politické situaci. Já tohle setkání s Kasparovem vnímal spíše z mé pozice šachisty Chládka (úsměv). Šla z něj obrovská vnitřní síla. Ale na druhou stranu mi připadal strašně osamocený.

První tah parite s Garry Kasparovem …
Moc jsem si přál aby Kasparov zahrál jako první tah e 4. Zastavil se a delší dobu přemýšlel. Možná se mi budete smát, ale já cítil, jak se napojuje na moje vědomí. Jakoby mi četl myšlenky. Vycítil to a zahrál d4. Hodně mě překvapil. Ale jakobych v jeho očích viděl, že to udělal schválně.

Proč právě jste si přál právě zahájení na e4?
Tak předně se to váže k mé památné partii s Borisem Spasským, která se tahle zahajovala. Podařilo se mi ji vyhrát. Moc rád bych zkompletoval svoji sbírku partií s šachovými velikány, která se zahájila tímto způsobem. Myslel jsem, že tam zařadím i tu s Kasparovem.

Čím byla partie s Kasparovem pro vás zajímavá?
Hráli se moje šachy. Agresivní. Jak to mám rád. I přes porážku jsem spokojen.

Přehrával jste si pak partii zpětně, kde jste udělal největší chybu?
U partie jsem strávil následně celou noc. Mrzí mě, že jsem nedokázal překročit svůj stín a hrát ještě lépe.

Když srovnáte partii s Kasparovem před pěti lety a nyní?
Připadlo mi že jsem tak nějak dospěl. Přemýšlel jsem o tom a jako bych se posunul někam jinam. Vždycky si vzpomenu na svoje mládí. K těmto lidem jsem s úctou vzhlížel. Byli pro mě jako z jiné galaxie. Díky své práci si mohu dovolit tyhle partie s nimi hrát a posunout se někam dál.

Máte za sebou řadu utkání s šachovými velikány. Namátkou Spasskij, Korčnoj, Karpov … Čeká vás v dohledné době nějaký další podobný zápas jako s Kasparovem?
Abych byl upřímný nejvíce se teď těším na šachové setkání přátel z Krasové, Lipovce a Blanenska, které bych chtěl uspořádat na Skalním Mlýně. Sám hraji v krajském přeboru za Lipovec a mám velkou radost, že zdejším šachistům daří. Je zde parta lidí, které mám rád.