Ve čtvrtek začalo úvodními disciplínami v bulharské metropoli Sofii Mistrovství světa v požárním sportu. Na stadionu Vassila Levského se představila desetičlenná družstva ze třinácti zemí světa. Po prvním soutěžním dni se český výběr držel na solidním pátém místě. V českém reprezentačním dresu jsou na šampionátu i dva borci z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Marek Jarůšek z Veselice jako závodník a člen realizačního týmu Josef Pěnča.

Ve čtvrtek odstartovala první ze čtyř disciplín – výstup do čtvrtého podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku. České reprezentační družstvo obsadilo páté místo. V této disciplíně tradičně dominují Rusové a Bělorusové svými časy pod čtrnáct vteřin a ani letošní mistrovství světa nebylo výjimkou. Zvítězilo družstvo Ruska, druhé bylo Bělorusko a třetí Ukrajina. Navíc Bělorus Alexander Tiškovski dokonce časem 13,12 s. vytvořil nový světový rekord.

V pátekbyl na programu běh na 100 m s překážkami a štafeta 4 x 100 metrů s překážkami. Dnes šampionát vrcholí královskou disciplínou požárního sportu. Požárním útokem, ve kterém jsou čeští reprezentanti tradičně velmi silní.

Český reprezentační tým sklízí na mezinárodních soutěžích v požárním sportu již tradičně velké úspěchy. Z posledního světového šampionátu v Teheránu si Češi v roce 2006 přivezli dvě stříbrné medaile za štafetu 4x 100 m s překážkami a také požární útok, celkově skončil český tým na 4. místě.

Na prvním mistrovství světa, které se konalo v roce 2002 v Moskvě, obsadilo české družstvo v konkurenci 21 států čtvrté místo a v disciplíně požární útok získalo stříbrnou medaili. O dva roky později na mistrovství světa v Minsku byla česká reprezentace celkově třetí a získala titul Mistra světa v požárním útoku.

Požární sport má u nás tradici. V současné době je registrováno na sedm tisíc týmů všech kategorií a věkových skupin, fanouškovskou základnu tvoří více než třista tisíc členů hasičských spolků a sdružení.