„Pohár Drahanské vrchoviny se pojede už potřinácté. Jsme rádi, že se nám daří držet tradici a tyto závody horských kol každoročně lákají spoustu cyklistů," řekl za tým organizátorů ředitel poháru Petr Koudelka.

Na horském kole může do Poháru Drahanské vrchoviny zasáhnout každý. Soutěžní kategorie jsou vypsány od nejmenších dětí přes žactvo, mládež, veterány, hobby jezdce až po elitní závodníky. „Postupně jsme upustili od náročných technických tratí. Nechtěli jsme odradit hobby jezdce a také bikery v mládežnických kategoriích, kterých v seriálu startuje dost. Pohár Drahanské vrchoviny je prostě otevřený všem," dodal Koudelka.

Pohár Drahanské vrchoviny 2014
Valchov – 26. 4.
Spešov – 3. 5.
Benešov – 11. 5.
Bořitov – 21. 6.
Bořitov – 22.6.
Žďárná – 28. 6.
Březová – 12. 7.
Velenov – 26. 7.
Valchov – 2. 8.
Valchov – 3. 8.
Okrouhlá – 10. 8.
Buková – 23. 8.
Kořenec – 6. 9.
Boskovice – 27. 9.

Letos připravili pořadatelé novinku v podobě dětské překážkové dráhy na každém závodě. „Drobných změn se dočkaly i kategorie u dětí s rozdělením po dvou ročnících. A také časový harmonogram společný pro většinu závodů s více bloky vyhlašování vítězů," stojí v propozicích poháru.

Poprvé se Pohár Drahanské vrchoviny pojede také v Boskovicích, kde se loni konal jeden ze závodů Českého poháru horských kol v cross country. Na trať vyrazí bikeři sedmadvacátého září a bude to finálový závod celého seriálu. „Trať bude asi ze dvou třetin kopírovat trasu, po které se jel loni Český pohár. Závod v Boskovicích jsme museli o týden odložit, protože ve stejném termínu, co jsme původně měli, se tam uskuteční Mistrovství České republiky v trialu," řekl Koudelka.

Loňské celkové vítězství v Poháru Drahanské vrchoviny obhajují v kategorii elite muži Milan Šustek z Blanska a mezi ženami Kristina Koscová z Otinovsi. Šustek z devíti startů loni osmkrát vyhrál a jednou byl třetí. Letos se podle svých slov na obhajobu celkového vítězství necítí. „Na kole už moc kvůli práci netrénuju. Jen o víkendech. Letos jsem toho moc nenajezdil. Uvidíme," řekl před sobotním startem poháru Šustek.

Loni časovku Valchovský kameňák Šustek vyhrál. V sobotu však do Valchova dorazí maximálně jako v roli diváka. „Do pondělí beru ještě antibiotika. Ve Valchově určitě nepojedu," dodal biker.

Závod do vrchu na horských kolech se v sobotu pojede tradičně po staré valchovské cestě. „Děti budou mít jednodušší tratě na hřišti. Jedenácti a dvanáctiletí už si vyšlápnou celou trať jednokolově. Ostatní starší kategorie pak budou po prvním kole startovat Gundersenovou metodou do druhého kola," upřesnil hlavní rozhodčí Poháru Drahanské vrchoviny Erik Řezník.