Na jaře se na dráze ASK Blansko běží pětka, na podzim vždycky desítka. Prověří aktuální formu běžců dokonale. Trať je přesně změřená a nabízí i další výhodu. „Vůbec tady nefouká vítr na rozdíl od jiných oválů. Třeba v Brně si člověk osobák neudělá," připomíná ředitel závodu Vladimír Matěna.

Běžely se vždy dva rozběhy v první a čtvrté dráze dle výkonnosti, nejlepší běžci startovali v pozdějším čase, při doběhu už se blížila tma.

Největším favoritem byl blanenský Jan Kohut, který jako tradičně neměl soupeře. Přesto náhodného kolemjdoucího mohlo zmást, že se v prvních kolech držel zpátky. „Přišel jsem na poslední chvíli, takže tu první pětku jsem se rozklusával a tu druhou jsem běžel takové o trošku rychlejší půlmaratonské tempo," vysvětlil Kohut. Jeho zrychlení nikdo další neměl šanci zachytit. Ani druhý v pořadí Tomáš Večeřa. „Já jsem si zaběhl osobní rekord, jsem rád, že se to povedlo. Pětka a desítka na ovále patří k mým oblíbeným tratím. Snažil jsem se Honzy udržet, ale vydržel jsem to půl kola, nemělo to cenu, to bych se odvařil," popsal Večeřa. Kohut umí desítku určitě rychleji, v cíli měl čas 34:08.

Večeřa byl o minutu a dvanáct sekund pomalejší. Půlminutku za Večeřou dokončil svých pětadvacet koleček celkově třetí Patrik Plhoň. „Jsem spokojený, cíl jsem splnil. Já jsem těch desítek moc neběžel. Táhnul jsem to, pak mě ti rychlejší kluci vzali, ale nezpanikařil jsem a hlídal jsem si svoje tempo," vysvětloval v cíli.

Mezi ženami zaběhla desítku nejrychleji Zdeňka Komárková v čase 43:41.

Závod se povedl, organizace nedrhla. „Osvědčila se registrace. Bez ní přišlo asi jen sedm lidí. Velice nám to pomohlo. Bylo poměrně málo žen, nebyla obsazená kategorie žen veteránek, i když máme na okrese dobré běžkyně," hodnotli závod Matěna. Ten byl při závodě v roli ředitele i běžce. „Jako ředitel jsem řešil spoustu věcí, které se vždycky objeví na poslední chvíli, ale se svým výkonem jsem spokojený. I s tím, že se podařilo rozdělit závodníky to rozběhů podle výkonnosti, takže se minimálně předbíhalo. Škoda, že nakonec odřekl Pavel Horák z Vyškova, který by proháněl i závodníky ze špice," uvedl.

Podzimní desítka na dráze byla 22. závodem Okresní běžecké ligy. Na řadě je Kunštátská desítka, která se běží v sobotu 5. října v jedenáct dopoledne.

Podzimní desítka na drázestadion ASK Blansko

1. Kohut Jan, Mizuno, 34:08,9
2. Večeřa Tomáš, BCK Relax Olešnice, 35:20,9
3. Plhoň Patrik, Loosers, 35:53,0

29. Komárková Zdeňka, Olešnice, 43:41,4…