Ivo Plevák (Max Cursor) a Lucia Čuříková (VEUS Vyškov) – to jsou jména vítězů elitních kategorií 8. ročníku Merida-Delikomat-Grena cupu, MTB Poháru Drahanské vrchoviny horských kol, který vyvrcholil v sobotu finálovým závodem v Protivanově.

Pro oba je to vítězství premiérové: „Objektivně musím říct, že jsem vytěžil hlavně z pravidelné účasti v jednotlivých závodech. Na Honzu Jobánka či Lukáše Vlacha moje aktuální výkonnost nestačí. Přesto si celkového prvenství docela cením, jsem rád, že pohár obhájily barvy MaxCursoru,“ zhodnotil výhru dvacetiletý Plevák, kterému čtvrté místo v Protivanově stačilo k udržení vedení v celkovém pořadí.

Závod na rychlé a nenáročné trati ovládl Zdeněk Chmel (ATREX Brno), který si tak pojistil celkově stříbrnou příčku. V ženách svedla Lucia Čuříková dramatický souboj se svojí jmenovkyní Veselou. Na cílové čáře měla na svoji soupeřku k dobru dvě vteřinky a vítězstvím potvrdila, že vavřín celkové vítězky seriálu je ve správných rukou.

Pro bezmála dvě stovky závodníků připravili pořadatelé čtyři varianty tratí. Dominantou hlavního dvou a půl kilometrového okruhu je dvojnásobný prudký výjezd a sjezd „Irské lavice“ – což je zatravněný objekt vodojemu.

Závody starších žáků, žákyň a juniorek měly svoje suverény v Adamu Sekaninovi, Nikole Hlubinkové a Evě Zemánkové (všichni MORAVEC), kteří svými jistými vítězstvími potvrdili role favoritů i v celkovém pořadí.

Skutečným bombónkem pro diváky byl závod juniorů. Do tradičního souboje borců Pell´s Hard Bikers a Favoritu Brno s benešovským Radimem Kovářem tentokrát vstoupil Jan Svorada ml. (Česká Spořitelna MTB Team), čerstvý mistr ČR v závodě štafet. Vítěz předchozích závodů Milan Doležal (Favorit), vědom si svého náskoku v celkovém pořadí jel takticky.

S vědomím, že mu k udržení vedení stačí i nižší bodový zisk, do bojů o čelo tentokrát nezasáhl.
Závod opět „udělal“ Radim Kovář. Zpočátku jezdil ve čtveřici s Ošťádalem, Jobem (oba Favorit) a Svoradou, postupně ale oba Brňané nestačili tempu čerstvého vítěze Českého poháru a tak v čele zůstalo duo Kovář - Svorada. V napínavé koncovce na stadionu byl závodník České spořitelny o vteřinu rychlejší.

Dramatický náboj nepostrádaly ani starty ELITY mužů a žen. Lucie Veselá s Čuříkovou svedly napínavý souboj do posledních metrů. Ve finiši byla o dvě vteřiny rychlejší zkušenější Čuříková. „Mojí prioritou jsou MTB maratony, tento seriál byl pro mě velmi dobrou přípravou. Jezdily sem kvalitní holky, z celkového vítězství mám samozřejmě radost,“ ohodnotila stručně v cíli svoje letošní účinkování na „Vrchovině“ Čuříková.

Hvězdou závodu mužů a největším favoritem byl Jan Jobánek (MERIDA Biking). V polovině závodu se odpoutal spolu s Jobánkem Zdeněk Chmel (ATREX Brno) od dvojice pronásledovatelů Vlach - Plevák a všem bylo jasné, že souboj o prvenství svedou právě tito dva. K překvapení všech dokázal v posledním kole Chmel vystupňovat tempo a s minimálním náskokem porazil favorita Jobánka.

„Jelo se mi dnes výborně, Vrchovina patří mezi moje oblíbené série. Zdejší trať není sice z nejtěžších, ale třeba Benešov, Valchov či Okrouhlá jsou kvalitními okruhy, které prověří síly,“ okomentoval v cíli spokojený Chmel.

Právě skončený Merida-Delikomat-Grena cup 2009 odjelo rekordních 416 bikerů, přičemž největší zásluhu na tomto úctyhodném čísle má účast 58 mužů v letos nově zařazené kategorii HOBBY. Zvýšený počet závodů kvalitě akce neubral, jako šťastná se též ukázalo sloučení s Artézia Orel MTB cupem v Bořitově. Další ročník seriálu by měl odstartovat svým devátým ročníkem v dubnu 2010.

Petr Koudelka